Micky Tudor ve Seb Hill’den kampanya yorumları

CHI & Partners Yönetici Kreatif Direktörü Micky Tudor ve BBD Perfect Storm Yönetici Kreatif Direktörü Seb Hill, ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladı.

1. Subway

Reklam Ajansı McCann London

Kreatif Ekip Matt Searle, Olly Wood

Yönetmen Max Sherman

Yapım Şirketi Blink

Mecra TV

Micky Tudor:

Micky Tudor ve Seb Hill'den kampanya yorumlarıAslında reklamlar da hava gibi; aşırılıkları olduğu zaman herkes o reklamdan bahsediyor. Çok ateşli… Donuyoruum..

Düşünsenize ne zaman ılımlı, hafif, hoş, sadece kibar toplantılarda bahsedildi ki?

Merak ediyorum: Bana gönderilen iş, aralıklarla güneşli, hafif güney batı rüzgârlarıyla eş değer mi? Veya gök gürültülü fırtınalar olacak mı? Bakalım…

İlk önce Subway’e bakalım: Bana sorarsanız verdiği gıdalara bu reklam yanıltıcı olmuş. İyi yazılmış, iyi çekilmiş ve iyi yönetilmiş. Yine de beğendim. Güneşli bir günün sonunda birden hızlıca yağan yağmurlu bir gün gibi, insanın ruh halini nemlendiriyor…

Seb Hill:

Micky Tudor ve Seb Hill'den kampanya yorumlarıSanırım bu reklamda her şeyden önce Subway’in hemen birkaç adım yakınlıkta oluşunu öğreniyoruz. Subway’e giden herkes önce baget ekmeğini düşünür, salatayı değil. Kendi temel teklifini bozmuş, bunu McDonald’s’ın da yaptığını hatırlıyor musunuz? Sonuç? Yeterince işlenilmemiş bir strateji. Homer Simpson’ın bir lafı vardır: “Salata ile arkadaş kazanamazsınız.”

 


2. Boots

Micky Tudor ve Seb Hill'den kampanya yorumları

Reklam Ajansı Mother

Kreatif Ekip Mother

Yönetmen Guy Manwaring

Yapım Şirketi Sonny London

Mecra TV

Micky Tudor:

Anneler Boots için koşturuyorlar, güzel bir fikir: Noeli kutlamak gibi yaz mevsimini kutlamak… Dolambaçlı bir şekilde, hava koşullarına dayalı benzetmeler yaparak söylemek gerekirse, hava tahminlerine göre hava harika ama esinti nedense hiç gelmiyor. Sonunda bir daha asla deri pantolon giymeyeceğinize dair kendinize söz verdiğiniz bir gün.

Seb Hill:

Kötü bir yolculuk geçirdiğim sırada birinin (Virgin değil) Boots reklamından bahsettiğini duydum. Yaz mevsimini satmak için Noel şarkısını uyarlamak beni açıkçası dehşete düşürdü. Bana göre çok mantıksız. İnsanlar Noel şarkılarına karşı aşırı derecede koruyucu davranırken ve bu şarkıları kutsal görürken… Üstelik bazı tepkiler sosyal medyaya bile yansıyor.


3. Virgin

Micky Tudor ve Seb Hill'den kampanya yorumları

Reklam Ajansı Anomaly

Kreatif Ekip Oli Beale, Craig Ainsley

Yönetmen Tom Kuntz

Yapım Şirketi MJZ

Mecra TV

Micky Tudor:

Trenler sakin, uçaklar kötü… Virgin’ın “Spandau Ballet v speedcore” argümanı adeta bükülmüş durumda. Spandau tren yolculuğu kolaylığını ve uçak seyahati işkencesini hızlandırmayı temsil ediyor. Biraz aşırılıklar var. Kuzey Cornish sahilinin şanlı şizofren havasına benziyor, içeri giriyorum.

Seb Hill:

Her gün bir trene binmek mi? (3) Virgin bu reklamında trenle seyahat konusunda kendimi iyi hissetmemi hiç de sağlamadı. Spandau Bale’nin evrensel olarak sevilmediğini hatırlayacak kadar yaşlıyım. Ayrıca Kemp Kardeşleri de Krays filminden dolayı asla affetmedim. Bütün bunlara rağmen müziği yolculukla ilişkilendirmek çok mantıklı.


4. Jurys Inn

Micky Tudor ve Seb Hill'den kampanya yorumları

Reklam Ajansı Havas London

Yazarlar Barney PackhamNick Wavish

Sanat Yönetmenleri Dan Bolton, Nick Wavish

Yönetmenler Johnny Burns, Pier Van Tijn

Yapım Şirketi Biscuit Filmworks

Mecralar TV, dijital, sosyal medya

Micky Tudor:

Jurys Inn, ev arayan bir bagaj arabasının pek içten hikayesini anlatıyor. Eninde sonunda kendisini Jurys Inn’de bulur. Bir pazar öğleden sonrasındaki esinti gibi tatlı, hoş ve sevimli. Ama keser mi? Jüri dışarıda.

Seb Hill:

Rahat bir yataktaki yaklaşımdan iyi bir gece uykusuna gidişi sevdim. Cansız bir nesnede duygusal tepkiler yaratmaya çalışmak son derece cesur bir hamle. “Mutlu kalmak” temasında bu defa tam olarak anladığımız yok ve sanki biraz hüzün de var.

Gerçekten iyi bir iş ama…


5. CBeebies

Micky Tudor ve Seb Hill'den kampanya yorumları

Reklam Ajansı Karmarama

Yazar Rachel Holding

Sanat Yönetmeni Dan Leppänen

Yönetmen Josh Neale

Yapım Şirketi Smuggler

Mecralar TV, sosyal medya

Micky Tudor:

Asıl reklamı sona sakladım. Aslında o küçük farklılıkları görmeyebileceğimizi ve farkına bile varmayabileceğimizi gösteriyor. Hırs yok. Strateji, gök gürültüsü ve fırtınalarıyla bizi aylarca konuşturabilir. CBeebies bu işiyle çok nazik ve şirin.

(Bu cümleyi parantez içine alıyorum ve biraz daha küçük bir yazı kalıbıyla saklıyorum: Hayal gücüyle dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışan markalar beni biraz hasta ediyor.Sadece beni mi?)

Üzgünüm, sıcaklıyorum ve rahatsız oluyorum. Soğuk bir duş zamanı.

Seb Hill:

CBeebies için rahatlıkla bu grubun tek amaçlı reklamı olduğunu söyleyebilirim.

Mesajın en uygun şekilde görünmesine, ilişkilendirilmesine hayranım. Melez bir oğlum var ve büyük oğlumun onun süper hero koleksiyonunu beyazlar, kötüler diye ayırdığı günü hiç unutmayacağım.

Kalbim çok kırılmıştı çünkü masum bir şekilde algılayışının artık sonuydu. Artık o da medyaya ve topluma aitti. Aslında bu reklamda basit bir toplumsal deney yapılıyor ve kimsenin önyargılarla doğmadığını, bunun bizlere öğretildiğini gösteriyor. Özellikle şimdileri düşününce bu önyargılar bu kadar yaygın hale gelmişken bununla mücadele etmeye çalışan birilerinin olması güzel. Böyle hareketlere daha çok ihtiyaç var. Çünkü maalesef mesajın iletildiği kitlenin bile normal koşullarda göremediği bir düşünce var.

Bu reklamın, hedef kitlenin bile göremediği bir konuyla baş etmesi ironik ve biraz da üzücü.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.