Merhaba Dünya!

12 yıl önce

0

Çiçeği burnunda derneğimizden dünyaya merhaba!

Bir takım dijital ajansların “Neden ortak problemlerimiz üzerinde hep birlikte çalışmıyoruz, tek ve güçlü bir ses oluşturmuyoruz?” sorusu etrafında birleşmelerinden doğdu İnteraktif Ajanslar Derneği (Interact). Yayınladığımız ilk belge olan Meslek Etik İlkeleri (interact.org.tr) bence ortak paydamızın önemli bir göstergesi.

Başlığın sebebi ise ilk karşılaştığımız soru olan: “Neden bu girişimi başka bir dernek bünyesinde yapmadınız da yeni bir dernek kurdunuz?” sorusu. Çünkü sadece interaktif ajansların sorunlarına odaklı başka bir dernek yok. Evet, dijital dünyanın reklam kısmına odaklı dernekler var hatta birçoğumuz onlara da üyeyiz fakat biz farklıyız. İyi veya kötü anlamda değil sadece farklıyız.

Yeni başladığı projelere “Hello World!” diye başlayanlar da bizim parçamız, kullanıcı deneyimi tasarlamak için post-it’lerin arasında kaybolanlar da, bir bankanın intranetine gamification kurguları eklemeye çalışanlar da…

Hukuk, üyelerimizin öncelikli olarak ele almak istediği konulardan. Özellikle her müşterinin kendi koşullarını dikte ettirmeye çalıştığı, KOBİ’lerin büyük şirketler karşısında yeterince korunmadığı ülkemiz şartlarında hem birbirimize destek oluyoruz hem de uzman hukukçu desteği alıyoruz.

Kabul etmek gerek ülkemizde, düzenlenen yarışmalara karşı genel bir güvensizlik sorunu var. Belki bütün yarışmalar için çözüm bulamayız ama bizim şüpheye yer bırakmayan, adil yarışmalara ihtiyaç duyduğumuz kesin.

Bu konuda çalışmalarımız sürüyor, bilgiler netleşince hızla buradan da paylaşıyor olacağız. Kabaca söylemek gerekirse, sonuçlarından hiç kimsenin şüphe duymayacağı bir sistem üzerinde çalışıyoruz.

Sektörün bir parçası iseniz kapımız sonuna kadar açık. Dernekte egolarımızı getirmeden, payeleri kullanmadan, sorumluluklarımızı gönüllülük prensibiyle paylaşarak çalışıyoruz.

Bizimle temel değerlerimizi paylaşan bütün ajansları da aramızda görmek isteriz.

Kuruluş amaçlarımızı ve üye listemizi interact.org.tr adresinde inceleyebilir, üyelik başvurusu yapabilirsiniz.

Birlikte çok daha güçlüyüz! -EOF.

Volkan Uçmak

Interact Üyesi

[arrowlist]

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ekim sayısında yayınlanmıştır.

[/arrowlist]