artwork

McCann Erickson İstanbul’dan ‘Kreatif Direktör Kafası’ [kampanya öyküsü]

11 sene önce

0

McCann Erickson İstanbul’un, Akmerkez’in Cannes Lions Genç Aslanlar Yarışması sponsorluğunu duyurmak için hazırladığı reklam filmi, sosyal medyada günün en çok konuşulan ve paylaşılan konularından biri oldu. Biz de Kaan Ayçe’den (McCann Erickson İstanbul, Digital Group Head) fikrin ortaya çıkışını ve çalışmanın yaratım sürecini anlatmasını rica ettik. İşte reklam filmi ve filmin kısa öyküsü:

“Proje aslında süper hızlı çıktı. Cuma günü sunduk, hafta sonu senaryoyu finalize ettik, Pazartesi çektik, Salı revizyonlar yapıldı ve Çarşamba yayına hazırdık. Belki de bu tempo, bu kadar hareketli bir video çıkmasına olanak sağladı. Brief’te istenen, müşterimiz Akmerkez’in Young Lions sponsorluğunun duyurulmasıydı. Çıkış noktamız tahmin edeceğiniz üzere herkesin kariyerinin bir noktasında maruz kaldığı kreatif direktör zulmüydü. Ödüller bu zulümlerden kurtulmanın en kısa yolu. Cannes ise en kestirmesi. Dolayısıyla tüm reklamcıların özellikle de genç olanlarının kendisini bulacağı bu zülmü eğlenceli bir şekilde hatırlatıp, filmin sonuna da çıkış yolu olarak Cannes Young Lions yarışmasını göstermek yarışmayı oldukça değerli kılıyordu. Böylece sadece müşterimizin sponsorluğunu duyurmakla kalmadı; bu sponsorluğu daha değerli hale getirdi.

Hem yazarken, hem çekerken çooook eğlendik. Filmin kamera arkasını yayınlasak eminim filmin kendisinden çok daha fazla seyredilir. O kadar eğlenceliydi kamera arkası. Her adımında bu kadar eğlenceli bir iş olunca sonuç da bir o kadar eğlenceli oldu. Aslında video  Facebook uygulaması olan ve sonunda event’e bağlanan daha büyük bir kampanyanın parçasıydı ama zaman kısıtlamaları dolayısıyla bu sene sadece video olarak kaldı. Lakin seneye (umarız) çok büyük ve eğlenceli bir kampanya ile devam edeceğiz.”