Market alışverişinde mobil etkisi

Dijitalleşmenin ve mobilin hayatımızın her alanına dahil olduğu bu çağda alışkanlıklarımız ve beklentilerimiz de bu doğrultuda değişiyor. Paramızı yönetme şeklimiz de bunlardan biri…

Başlangıçta sadece bilgisayarlara uyumlu olarak geliştirilen internet bankacılığının mobil bankacılığa yönelmesiyle birlikte bugün neredeyse tüm bankacılık işlemlerini akıllı telefonlarımızdan yapabilir hale geldik.

Mobil cihazların sunduğu esneklik, özellikle genç tüketiciler tarafından hızla benimsendi. Accenture’ın Facebook IQ için ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre; 18-34 yaş arası vadesiz hesap sahibi insanların yaklaşık yarısı yeni bireysel bankacılık seçeneklerini mobilde keşfediyor. Üstelik bu kitlenin %61’i birinci bankalarının yanı sıra Venmo ya da Zelle gibi dijital finans hizmeti uygulamalarını da kullanıyor.

Mobil dünyasının odak noktası olan sosyal platformlar da insanlara bankacılık sürecinde kendilerine en uygun çözümleri bulmalarında yardımcı oluyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu, bireysel bankacılık ürünlerini Facebook uygulama ailesi üzerinden keşfettiklerini dile getiriyor. Yine bu kullanıcıların %64’ü, Facebook’u finansal faaliyetlerde bulunmak için de kullandıklarını söylerken %78’i sosyal platformlarda finansal hizmetler ve ürünlerle ilgili daha çok içerik görmek istediklerini ifade ediyor.

Özellikle Y jenerasyonunun daha esnek bankacılık olanaklarına ve yeni dijital hizmetlere açık olduğu bir çağdayız. Z jenerasyonunun ağırlığı artmaya başladıkça bu yöndeki beklentiler daha da artacak. Yeni çağın bankalarının artık Z jenerasyonunun talep ettiği özgürlüğü ve kontrol gücünü sunmaya hazır hale gelmeleri gerekiyor.

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.