Markaların artık yeni bir lisanı var

Günümüzde internetle birlikte içerik de farklı şekillenmeye başladı. Bugün herkes birer içerik sağlayıcısı haline geldi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte herkes kendi içeriğini yaratıp milyonlarca insana erişebiliyor. Kullanıcılar içeriğin ne kadar iyi olduğundan çok ne kadar kişisel olduğuna dikkat ediyorlar.  Sadece takip ettikleri içerik anlamında değil, medya ile etkileşimleri anlamında da kişiselliği tercih ediyorlar.

Görsel, video içerik yükselen bir trend haline geldi. Bu noktada YouTube gibi platformlar dünyanın farklı ülkelerindeki insanları video aracılığı ile  etkileşim kurar hale getirdi.

1 milyarın üstünde kişi her ay YouTube üzerinde sevdikleri bir kanala üye olup içerikleri takip edip, kendi içeriklerini yaratıp paylaşıyor.

4 milyar saatlik video her ay YouTube’da izleniyor.

YouTube’da kullanıcılar yarattıkları  içerikleri kendileri için bir gelir modeli haline dönüştürürken reklamverenler de ulaşmak istedikleri kitleye zengin ve kaliteli içerik üzerinden kreatif reklam çalışmaları ile erişim imkanına sahip oluyor.

Yapılan araştırmalarda YouTube partner programı dahilindeki iş ortaklarının gelirlerini ikiye katladığı ve binlercesinin gelirinin altı haneli rakamlara eriştiği gözlemlenmekte.

Bu dünyada kullanıcı sayısı artarken, reklamverenler de bu trendi yakından takip ediyor.

Ad Age listesinde yer alan top 100 marka YouTube’da reklam verir konumda.

Amerika’da yapılan bir araştırmada da  YouTube’da reklamverenlerin sayısının televizyon ağlarına göre 200 kat daha fazla olduğu gözlemlenmekte.

Tüm bu araştırmalar videonun yükselen trend olmaya devam edeceğinin bir göstergesi.

Markaların da hedef kitleleri ile etkin iletişim kurmaları için  bu yeni lisanı hayatlarına dahil etmeleri kampanya başarıları için artık kaçınılmaz.

Bülent Hiçsönmez / Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mayıs 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.