Site icon Campaign Türkiye

Markalar fısıldıyor

Anhedonik sosyalleşme-campaigntr

Murat Çolakoğlu

Herkes gibi ben de, teröre inat, yaşamaya ve elimin değdiği her projeyi yaşatmaya devam edeceğim. Bu projelerden biri de “Markalar Fısıldıyor”

Kokusu kalmış burnunda gidenden

Ve pişmanlık söylenen söylenmeyenden

Ölen benim oğlum, kızım, bacım, anam, babam

Toprağa emanet onlar, taze kalacak hep yaram

Dizeler bana ait. Ülkemizin içinden geçtiği bu vahim süreçte üzüntümü başka türlü nasıl dile getireyim bilemedim.

Herkes gibi ben de, teröre inat, yaşamaya ve elimin değdiği her projeyi yaşatmaya devam edeceğim. Bunlardan biri de 2014 yılı sonunda Prof. Nükhet Vardar’ın bizi kırmayarak ofisime yaptığı ziyaret esnasında ilk görüşmelerini gerçekleştirdiğimiz “Markalar Fısıldıyor” projesi. Geçen yıl yaz başında da ilk temellerini birlikte attık.

Ne fısıltısı?

Nükhet Hanım’ın hem fikir hem de isim anneliğini yaptığı Markalar Fısıldıyor projesinin amacı;

l Türkiye’deki yerli ve yabancı markaların kendi pazarlarındaki başarı ya da başarısızlıklarını iş yönetimi, pazarlama ve iletişim konularındaki ders kitaplarının konu başlıklarını oluşturacak şekilde ele alıp vaka mantığıyla işlemek,

l Marka sahipleri açısından bu vakaların kalıcı olabilmelerini sağlamak,

l Öğrenenler açısından iş yönetimi, pazarlama ve iletişim konularını daha anlaşılır kılmak,

l İş hayatının gerçekleriyle akademik bilgiler arasında köprü kurmak

ve de en nihayetinde “dijital bir vaka kütüphanesi” oluşturmaktır. Biz de PwC Türkiye olarak; Türkiye’de daha önce benzeri yapılmamış bu projenin, mümkün olduğu kadar içerik ve ağırlıklı olarak prodüksiyon konusunda destek vererek, içindeyiz. Aynı şekilde projenin içinde olan bir diğer şirket de sektörün duayenlerinden Nuri Çolakoğlu’nun sahibi olduğu NMC. Kendisiyle birlikte bu projeyi Nükhet Hanım’ın yanı sıra sahiplenmiş durumdayız.

Üniversitelerde ders anlatımları yapılırken en zorluk çekilen konulardan bir tanesi öğrencilerin dinlediklerinin gerçek hayatta nasıl karşılarına çıkabileceğinin örneklendirilmesidir. İşte bu proje buna ilaç niteliğinde. Halihazırda Arzum, İpragaz, CarrefourSa, Orkid, Mey İçki, McDonald’s gibi markaların yer aldığı, daha onlarcasının olmak istediği ve bizim markalarla çalışmalarımızı ilerlettikçe zenginleşecek vaka kütüphanesi kullanıma açıldı bile. Çalışmaları esnasında kullanmak isteyen öğretim görevlileri ve öğrenciler mevcut çekimlere www.markalarfisildiyor.com adresinden ulaşabilirler.

Dikkat ederseniz “çekim” dedim. Zira bu belki ilk akla gelebileceği gibi klasik sunum falan değil. Markaların sahipleri, patronları, en üst düzeyde yöneticileri tarafından bizim yaptığımız çekimlerle bizzat kendilerinden dinleyebileceğiniz video kayıtları. Dahası da var, çekimlerin son bölümünde aynı derslerde olduğu gibi, ancak bu kez tecrübe edilmiş bir gerçek vaka üzerinden, soru-cevap kısmı var ki bu kısım, dersin akıllarda kalması için oldukça gerekli.

“Markalar Fısıldıyor” sosyal medya üzerinden de takip edebileceğiniz tüm mecralarda yerini aldı.

Her şeye rağmen #DirenTürkiyem. Barış, hoşgörü ve sevgiyle kalın.

Murat Çolakoğlu
PwC Türkiye Şirket Ortağı – Eğlence ve Medya Sektör Lideri

 

Bu yazı Campaign Türkiye Şubat 2016 sayısında yer almaktadır.

Exit mobile version