Site icon Campaign Türkiye

Makine öğrenimi ile daha ileriye

Başlangıçta büyük ölçüde akademik araştırmaların konusu olan yapay zeka ve makine öğrenimi bugün, insanların ve işletmenin hayatını olumlu yönde etkileyen teknolojik değişimin en büyük lokomotiflerinden biri konumunda. Pazarlamada lider konumdaki kuruluşların %81’i de müşteri yolculuğu sürecindeki kişisel deneyimler açısından makine öğreniminin sunduğu imkanların kritik olacağı konusunda hemfikir. Öte yandan bu konuda harekete geçenler henüz aynı oranda değil.

MIT SMR/Google işbirliğiyle gerçekleştirilen “Pazarlamanın Geleceği/TPG Anketi 2018” adlı küresel çalışmaya göre, katılımcılarının %74’ü makine öğrenimi ve otomasyona daha fazla yatırım yapmanın kuruluşlarının hedefe ulaşmalarını kolaylaştıracağı görüşünde. Ancak katılımcıların sadece yarısı bu tür yatırımlara yönelik çalışmalara başladığını belirtiyor.

Günümüzde işletmelerin yüksek performans göstermesi için markaların, satın alma yolculuğunun her aşamasında müşteri ihtiyaçlarını tahmin edebilmesi gerekiyor. Makine öğrenimi ve otomasyonun gücünden yararlanan markalar bunu başarıyor.

Bu konuda başarılı örneklerin sayısı ülkemizde de oldukça fazla. Örneğin, önde gelen bankalarımızdan biri, makine öğrenimine uygun stratejilerden faydalanarak kullanıcıların “ihtiyaç” anlarında yanında olmaya yönelik kapsamlı ve başarılı bir kampanya sonucunda toplam satışta kredi kartının payını %45’ten %70’e taşırken, maliyeti de %65 azaltmış.

Mevcut ürün destek öğelerine makine öğrenimi ile birleştiren bir giyim markası ise yalnızca bir ay içerisinde maliyet %44, tıklama başı maliyet %50 düşmüş. Tıklamalar %200’den fazla, satış gelir ise %175 artış göstermiş.

Yine bir gıda markasının kampanyasında makine öğrenimi teknolojisi ile uygulama indirme maliyeti %75 azalırken, indirme sayısı 4,8 kat, reklam harcamalarından elde edilen gelir ise 5 kat artmış.

Yapay zeka ile yaratıcılığın önü daha da açılırken, her alanda olduğu gibi yarattığı dönüşümle pazarlama dünyasındaki fırsatlar da çeşitlenerek artmaya devam ediyor.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.
Exit mobile version