Kristal Elma ve gençler

Festivalin organizasyon hazırlığı içinde çok aktif görev almasam da Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak Kristal Elma’nın bir festivale dönüştürülmesi fikrini çok benimsemiştim. Toplantılarda yapılan hazırlığı gördükçe beklentim de doruğa çıkmıştı. Doruğa çıkan bir beklentiyi aşmak zordur.

Çarşamba sabahı uykusuz bir geceden sonra tüm lanetliğimle festival alanına geldiğimdeyse içim mutlulukla doldu. Doruğa çıkan beklentimin de üstünde bir ortam vardı. Her yaştan reklamcı mesleğini kutluyordu. Ama kendine her verilecek bilgiyi ve ilhamı sünger gibi kapmaya hazır gençleri görünce adeta kalbimde havai fişekler patlamaya başladı.

Festivalin dördüncü gününü sadece gençlere ayırarak ne kadar doğru bir karar verdiğimize bir kez daha ikna oldum. Tolga Tuna, cumartesi günkü açılışı yapmamı istediğinde de çok sevindim. Çünkü bütün günümü bu arzulu gençlerle geçirecek ve gençlik aşısı olacaktım. BBDO, ThinkNeuro ve MediaCat işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Efsane Reklamlar sunumu, 25. yılını kutlayan Kristal Elma’nın ruhuna uygun bir başlangıç oldu Future 25 için. Gün boyu süren sunumlar ve Speed Dating aktivitesi sayesinde gençlerin hem reklamcılardan hem de reklamverenlerden paha biçilemez sırlar öğrendiğine şahit oldum.

Reklamcılık Vakfı ve şahsen benim için günün en anlamlı anlarından biri sevgili Ender Merter’e Kırmızı Elma’sını verdiğim andı. Mesleğiyle ilgili öğrendiği her şeyi gençlerle üniversitelerde cömertçe paylaşan, İhap Hulusi arşivini oluşturup, bunu mesleğin hizmetine gene cömertçe sunan ve TV programlarıyla reklamcılık mesleğini Türkiye’nin gündeminde tutan Ender’e çoktan hak ettiği bu ödülü vermekten büyük keyif aldım.

Umarım gençler gün boyu öğrendikleri sırları yetenekleriyle iyi birleştirirler ve bir gün onlar da kendi efsane reklamlarını yaratırlar. Kim bilir belki içlerinden biri seneler sonra Kırmızı Elma’yı alır. Uzun ve sağlıklı yaşamayı o günü görmek için çok arzu ediyorum.

Haluk Sicimoğlu / Reklamcılık Vakfı Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2013 sayısında yayınlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.