Kredi kartı en çok internet üzerindeki alışverişlerde kullanılıyor

MasterCard tarafından düzenlenen Yöntem Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nce gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasının 2011 yılı sonuçları belli oldu. Türk halkının cebindeki banka kartı ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarını inceleyen MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının cebinde ortalama 1.6 adet kredi kartı, 1.4 adet banka kartı bulunuyor. İşlem başına ortalama harcama tutarı ise 171 TL. Araştırma kredi kartlarının ağırlıklı olarak haftada 1-2 kez cüzdanlardan çıktığını, aylık toplam harcamanın yüzde 43’ünün kredi kartlarıyla yapıldığını gösteriyor.

Kredi kartı ve banka kartı sahipliğinde erkekler önde

Kredi kartı ve banka kartı sahiplik oranlarına kadın, erkek ayırımına göre bakıldığında ise erkeklerin kadınlara oranla kredi kartı ve banka kartı sahipliğinde önde bulunduğu görülüyor. Kadınların yüzde 35’i kredi, yüzde 43’ü banka kartlarının olduğunu belirtirken bu oran erkeklerde kredi kartında yüzde 55’e, banka kartında yüzde 64’e çıkıyor.

Kredi kartını ayda ortama 8 defa kullanıyoruz

Araştırma sonuçlarına göre, kredi kartı cüzdanlardan ağırlıklı olarak haftada 1-2 defa çıkıyor.  Bu da ayda ortalama 8 kerelik kullanıma denk geliyor. Bu oran kadınlarda ayda ortalama 7’ye düşerken, erkeklerde ayda ortalama 9 kullanıma çıkıyor. Araştırmaya göre yaş arttıkça aylık ortalama kredi kartı kullanım oranları da artıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 13’lük kısmı haftada 3-4 defa, yüzde 9’luk bölüm ayda 1’den az, yüzde 8’erlik kesim ayda bir defa ve hemen hemen her gün, yüzde 3’lük kesim ise günde birkaç defa yanıtını veriyor.

20’li yaşlarda 6 olan aylık ortalama kredi kartı kullanım oranı 55 yaşını geçen kesimde aylık ortalama 10 defaya çıkıyor. Aynı şekilde ekonomik seviye arttıkça aylık ortalama kredi kartı kullanım oranları artıyor. Düşük gelir seviyesinde ayda ortalama 6 olan kredi kartı kullanım oranı yüksek gelir seviyesinde ayda ortalama 13’e çıkıyor. Kredi kartı kullanım oranlarına bölgesel olarak bakıldığında ise, Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın ayda ortalama 10 adetlik kullanımla ön plana çıktığı görülüyor.

Kredi kartı en çok internet üzerindeki alışverişlerde kullanılıyor

2011 yılı MasterIndex sonuçlarına göre, kredi kartı kullanıcıları, kredi kartlarını en çok (yüzde 36) internet üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişlerde kullanıyorlar. Internet üzerindeki alışverişlerde kredi kartı kullanımına verilen öncelik ilk defa bu denli yüksek oranda çıkarak birinci sıraya oturuyor. Internet üzerindeki alışverişlerden sonra, kredi kartı en çok giyim mağazalarında (yüzde 35), akaryakıt istasyonlarında (yüzde 33), beyaz eşya / elektronik eşya mağazalarında (yüzde 32) ve süpermarketlerde (yüzde 30) kullanılıyor.  Banka kartı ise daha çok cep telefonu faturaları ödemelerinde (yüzde 6) ve tüketim faturaları ödemelerinde (yüzde 5) kullanılıyor.

Kredi kartı ile işlem başı ortalama harcama tutarı 171 TL, toplam harcamaların yüzde 43’ü kredi kartı ile

Kredi kartı sahipleri işlem başına ortalama 171 TL harcıyor. Halkın çoğunluğu (yüzde 31) kredi kartlarını 51-100 TL arası harcamalarında, yüzde 20’si 101–250 TL arası harcamalarında, yüzde 14’ü ise 35-50 TL arasındaki harcamalarında kullanıyor.

İşlem başı ortalama harcama tutarı ekonomik gelir seviyesi düştükçe artış gösteriyor. Ortalama 171 TL’lik işlem başı ortalama harcama tutarı düşük gelir seviyesinde ortalama 226 TL’ye çıkıyor. Araştırma, Türk halkının toplam harcamalarının yüzde 43’ünü kredi kartı ile yaptığını söylüyor.

Türk halkının kredi kartı kullanım alışkanlıkları 2011’de değişmedi

Kredi kartı kullanım alışkanlıklarındaki değişimin yönü sorulan kredi kartı kullanıcılarının yüzde 67’si kullandığı kredi kartı sayısında geçtiğimiz yıla oranla bir değişiklik olmadığını söylüyor. Üst düzey gelir grubundaki kullanıcıların ise yüzde 35’i 2011 yılında daha çok kredi kartına sahip olduklarını, yüzde 44’ü ise harcamalarının arttığını ifade ediyor. Katılımcıların büyük çoğunluğu önümüzdeki 2 yıl kredi kartı harcamalarında bir değişiklik olmayacağını düşünürken yüzde 58’i ise yaptırdığı taksit sayısında değişiklik olmayacağını söylüyor.

Kredi kartı tercihinde güven ve düşük kart aidatı ön sırada

Kullanıcılara kredi kartı tercihlerinde etkili faktörler sorulduğunda ise sırasıyla ”güven duyduğum bir bankanın kartı olması”, “yıllık kart aidatının düşük olması”, “çalıştığım bankanın kredi kartı olması” yanıtları geliyor. Kredi kartı olanaklarından ise indirim, taksit, para puan kazanmak önem sırasında ilk üçü kaplıyor.

Para puanlar kasada soruldukça harcanıyor

Katılımcıların yüzde 35’i puanlarını kasada soruldukça harcıyor. Puanlar genellikle giyim, süpermarket / bakkal / market ve akaryakıt istasyonlarında harcanıyor.

Taksitlendirme alışkanlığının alışverişin tutarına göre şekillendiğini belirten kredi kartı kullanıcılarının çoğunluğu ortalama 302 TL’lik alışverişlerde taksitlendirmeye başladıklarını ifade ediyorlar.

Kredi kartını evde unutanlar kendini kısıtlanmış ve güvensiz hissediyor

MasterIndex araştırmasında, kredi kartları yanlarında olmadığında ne hissettikleri sorulan katılımcıların yüzde 47’si kendilerini kısıtlanmış ve güvensiz hissettiklerini belirtiyorlar. Kullanıcılara kredi kartı geçmeyen mağazalardaki tutumları sorulduğunda, yüzde 62’si beğendikleri ürünü satın almaktan vazgeçebileceklerini söylüyorlar.

“Kredi Kartları Cep Telefonlarına Entegre Edilsin”

Araştırmada kredi kartlarının günlük olarak kullandıkları hangi eşyaya entegre edilmesini tercih ettikleri sorulan tüketicilerin yüzde 66’sı cep telefonu yanıtını verdi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.