Keşke ben yapsaydım: Ertuğ Tuğalan

Ertuğ Tuğalan / Concept Reklam Yazarı

Marka: Buenos Aires Independent Film Festival, Ajans: La Comunidad, İş: If it’s not for you, it’s not for you, Ülke: Arjantin, Yayın Dönemi: 2009

İlk gördüğümden bugüne her yıl birkaç kere izliyorum. Her izlediğimde de kıskançlıktan buhranlar geçiriyorum. Buenos Aires Bağımsız Film Festivali için hazırlanmış “Palyaço” ve “Tom Selleck” reklam filmleri. Ama gelin biz onlara acayip bir mizah kafasıyla yazılmış kısa hikayeler diyelim.

Bu filmlerin bir briefi var mıydı yok muydu tartışılır, bütçesinin de olduğundan emin değilim. Ama filmler çok global bir içgörüyü çok çarpıcı bir şekilde verip kaçıyor.

Bağımsız film festivalinde film izleyen her gencin başına gelmiştir. Bir filme arkadaşlarınızla gidersiniz, ama hepiniz de o filmden ayrı anlamlar çıkarırsınız. Bu filmlerin özünde de tam bu içgörü var. Dediğini naif, yalın ve zeki bir mizahla anlatıyor.

Karakterler arasındaki diyaloglar farklı bakış açıları üzerine. Film mizah yapıcam diye saçmalamıyor, tüm film kendi içgörüsü ve bu içgörüden doğan mizah üzerinde ilerliyor. “Ben o şarkının burasına bayılıyorum sen burasına” “Ben bıyığımı okşayınca kendimi şunun gibi hissediyorum sen bunun gibi”…

Filmde geçen konular über saçma ama hikayenin anlattığı şey ultra gerçek. Üstelik filmlerin hepsi de sanki bir bağımsız film sahnesi gibi. Filmlerin yönetmenliği ve oyunculuğu da kıskandıracak cinsten.

Bu yazı Campaign Türkiye Haziran sayısında, Keşke Ben Yapsaydım bölümünde yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.