artwork

Keşke Ben Yapsaydım: Eylül Tüfekçi

3 ay önce

0

Propaganda Jr. Copywriter’ı Eylül Tüfekçi, “keşke ben yapsaydım” dediği kampanyayı anlattı.

Eylül Tüfekçi

Daha sektöre yeni girmiş bir reklamcı olarak keşke ben yapsaydım diyebileceğim hem Türkiyede hem dünyada binlerce iş var. Bu nedenle karar vermek çok kolay değil aslında. Bir tane seçmem gerektiği için son zamanlarda en çok etkilendiğim işi getirmeye karar verdim.

Bizim işimiz her ne kadar bir ürünü ya da hizmeti satmak olarak görünse de aslında bizler karşı tarafta bir duygu yaratmaya çalışıyoruz. Bazen güldürüyoruz bazen ağlatıyoruz. Keşke ben yapsaydım dediğim iş bu iki duyguyu bir arada yaşatan bir kampanya The Last Photo.”

İntihar eden kişilerin ölmeden önceki son videolarını göstererek, intiharın ya da çağın hastalığı depresyonun gerçek yüzünü çok gerçek bir şekilde yansıtıyor bize. Ailemizi, arkadaşlarımızı, hatta belki gülüp geçtiğimiz insanları getiriyor aklımıza. Basit ama güçlü bir fikrin ne kadar etkileyici olabileceğini de gösteriyor aslında.

İşi sevmemin en büyük sebeplerinden biri de sanırım insanların hayatına doğrudan dokunuyor oluşu. Hepimizin mutsuz hissettiği anlar vardır ama hep o anda takılı kalmayız ya da çoğu zaman dışarıya yansıtmayız. İçinde sıkıştığımız o zor durumlardan çıkış yolu bulamayan insanları herkese göstermesi ve “İntihar her zaman intihar gibi durmaz” gibi bir söylemle farkındalık yaratması çok etkileyici.

Meşhur Z” kuşağından biri olduğum için mi biliyorum :) Gerçekten çok beğendiğim ve keşke ben yapsaydım dediğim iş budur.


 Künye:

Marka: Calm 

Ajans: adam&eveDDB

Prodüksiyon Şirketi: King Henry

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 137. sayısında yayımlandı.