Kesintili sürdürülebilirlik

Endüstri yoğun bir şekilde büyüyen iş hacmi, karlılık baskısı, merdiven altında gelişen haksız rekabet koşulları ile mücadele ederken diğer yandan gündemdeki yerel seçimler, referandum, seçimler, Gezi Parkı, Soma, Reyhanlı, Suruç ile birlikte son üç yıl doğrudan pazarlama endüstrisi açısından zorlu yıllar olarak tarihe geçti. Doğası gereği bu dönemde birçok marka ve reklamveren iletişim bütçelerini durdurdu ya da iletişim dilini ve tonunu düşürdü. Böylesi zor ve sıkıntılı günlerin bir daha yaşanmaması umudumuz sürerken yılın son günlerinde de doğrudan pazarlama endüstrisi hızlanan bir trafiğe tanıklık etti. İnsan kaynaklarının gerek yarı zamanlı, gerek tam zamanlı işe alımlarının hızlanması, teklifler ve sonuçlanan konkurlar ile sektör nefes almaya başladı.

Bu tarafından bakılınca global krizleri ve olası sıcak savaş senaryolarını bir kenara bırakırsak, 2016 yılının daha iyimser bir yıl olacağını öngörüyoruz dernek olarak. Sürdürülebilir bir iletişim için sürdürülebilir yüksek ekonomi performansı, sürdürülebilir olağan ve normal yaşam kondisyonları ile her şeyin daha ılımlı olmasının normaline yaklaşmış bir sektör grafiği oluşacağı kesin.

2016’da özelikle hızlı tüketim ve otomotiv endüstrilerinde göstergelerin yukarıda seyredeceğini öngörüyoruz. Dövizdeki yukarı trendinin biraz aşağı gelerek sakin bir bandı koruması ise ithale dayalı sektörlerde özellikle elektronik endüstrisi ile spor ve spor malzemeleri sektörlerinin de canlı geçeceğini işaret ediyor.

İnşaat sektöründe orta ve altı fiyat aralığı projeler gelişmedikçe çok büyük bir sıçrama beklemiyoruz. Turizm endüstrisinde yüksek kurlar nedeniyle yurt dışı seyahat talebinin biraz gerilemesini ama öte yandan Türkiye’de “mass” turizmin kaleleri sayılan Antalya, Alanya bandında Rusya krizi nedeniyle ciddi gelir kaybı ve istihdam düşmesi beklemek yerinde olacaktır. Dolayısıyla doğrudan pazarlama ajanslarının hangi endüstrilerde fırsatlar görebileceği de açık.

Alper Sesli
DPİD Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2016 sayısında yer almaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.