Keşfedilmek lazım

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yazdı.

Aralık, belki de yılın en heyecan verici ayı… Yeni yılın yaklaşmasıyla sosyal yaşamda yaşanan hareketlilik, doğal olarak ticarete ve ekonomiye de yansıyor. Her yeni yılbaşı döneminde dış dünyadaki bu hareketlilik, daha da artan oranda çevrimiçine yansıyor. Öyle ki, 2018 yılbaşında dünyanın dört bir yanından 10 milyondan fazla kişi yeni yıla giriş dakikalarını arkadaşlarıyla paylaşmak için Facebook’tan canlı video başlattı. Yeni yıla kimsenin bilgisayar başında girmediği düşünülürse, bu büyük küresel kutlama mobilde gerçekleşti.

Yılbaşı hareketliliğinde mobilin yeri elbette ki kutlamalarla sınırlı değil. “Mobilde keşif” trendi, yılbaşı alışverişinin de ana sürükleyicisi haline geldi. Ipsos tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye’de her altı kişiden birinin yılbaşı alışverişine aralık ayında başladığını ve insanların %53’ünün özel gün alışverişini yapmak için mobil cihazlarını kullandıklarını ortaya koyuyor. Aynı araştırmaya katılan insanların %55’i Facebook’un özel gün alışverişlerinde etkili olduğunu söylerken, %39’u ise alışveriş yolculuğuna Instagram’dan başladığını ifade etmiş.

Bu güçlü etkide kuşkusuz yine keşif isteğinin büyük payı var. Sevdiklerimize sürpriz yapmayı, istediğimiz bir dönemde arayarak bir şey bulmayı değil, karşımıza çıkan yeni şeylerin peşine düşmeyi tercih ediyoruz. Dolayısıyla markaların yapması gereken, karşımıza doğru zamanda en doğru ürünle çıkmak. Bu sadece yeni yıl için değil, Sevgililer Günü ya da geçtiğimiz ay bir alışveriş çılgınlığına yol açan Yalnızlar Günü gibi yılda bir kez kutlanan tüm önemli günler için geçerli… Yaratıcı hikayelerle insanların karşısına çıkmak, onların ortak deneyimlerinin bir parçası olmak ve onlarla anlamlı bir iletişim kurmak, kısacası “keşfedilmek” lazım.

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.