artwork

Karbonat, yeni nesil hibrit reklam ajansı…

3 sene önce

3

Bu sayımızda Levent’te bulunan Karbonat Ajans’ı ziyaret ettik. Cenk Gümüşçüoğlu ve Melih Dinçer yönetiminde daha önce Fındıklı semtinde, şimdi ise 4 yıldır Levent lokasyonunda faaliyet gösteren ajans, modern mimarisi ve yaratıcı işleriyle sektörde dikkatleri çekiyor.

Ne konvansiyonel ne dijital sloganıyla sektöre giren Karbonat Ajans, standart ajanslardan farklı olarak, müşterilerin hem geleneksel medya hizmetlerini hem de dijital sosyal medya hizmetlerini alabildikleri bir tam hizmet ajansı olarak 2010 yılında kuruldu. Kaybolmaya başlayan iyi fikirleri yüceltmeyi kendine misyon edinmiş Karbonat Ajans, sektörde meydana gelen sorunları konuşmak yerine çözüm odaklı olmakla kendini ön plana çıkarıyor. Karbonat isminin nereden geldiği ile ilgili olarak Cenk Bey’in isminde bulunan ‘’C’’ harfinden geldiğini öğreniyoruz. Her bir departmanın ayrı olarak konumlandığı üç katlı ofiste 2 tane toplantı odası, 7 tane de çalışma odası bulunuyor. Konu ofisin en sevilen kısmına geldiğinde ise çalışan yaklaşık 65 kişi için ortak bir cevap bulunmuyor. Herkesin gönlündeki yer ayrı…

Ofisin ilk katında Cenk Bey tarafından ofisin kalbi olarak nitelendirilen kreatif bölüm bulunuyor. Ortalama 25-30 kişinin çalıştığı bu bölümde motion graphic, metin yazarlığı, strateji ve proje yönetimi gibi bölümler bir arada bulunuyor. Biraz ilerlediğimizde son derece eşsiz bir mimari tasarıma sahip olan toplantı odası karşımıza çıkıyor.

Karbonat Ajans kurulduğu günden itibaren şirket içerisine entegre ettiği proje yönetimi mantığını hem müşterilere sunuyor hem de kendi çalışanları arasında verim sağlamak için kullanıyor. Proje yönetimi, herhangi bir iş kaybının yaşanmamasını, son tarihlere sadık kalınmasını ve şirketlerde kurum hafızası yaratılmasını sağlıyor.

Ofisin bahçe tarafında bizi geniş, tamamen camla kaplı, yüksek tavanlı bir başka ofis karşılıyor. Bu bölüm normal günlerde çalışanların çay, kahve içebilecekleri ve muhabbet edebilecekleri bir bar alanını da barındırıyor. Özel günlerde ya da kalabalık toplantılarda da bu alan kullanılıyor. Şirket içi arkadaşlığın ve kişiler arası iletişimin samimi olduğunu gözlemlediğimiz bu alanda çalışanların molalarda ve özel kutlamalarda eğlenebilecekleri Dj Seti, Müzik Sistemi, Dart oyunu ve Instagram Story bölümü bulunuyor. Cenk Bey, ofis içindeki özel kullanım alanlarını genişletmeyi planladıklarını da bizlerle paylaştı.

Bahçeye çıktığımızda kendimizi yemyeşil bir alanın içerisinde buluyoruz. Bu bölümde şirket markaları için ürün çekimleri ve sosyal medyaya uygun özgün içerik çekimleri gerçekleştiriliyor. Ajansın orta katına çıkarken duvarda bulunan tasarım dikkatimizi çekiyor. Orta katta muhasebe bölümü, toplantı odası ve müdürlerin çalışma odaları yer alıyor. Şirket kurucuları Cenk Gümüşçüoğlu ve Melih Dinçer’in odası ise koridorun en sonunda bulunuyor. Ofisin en üst katında ise ajansın can damarı diye nitelendirilen, dijital ölçümlemeleri yapan ve markalarla kurumsal iletişimi sağlayan sosyal medya bölümü bulunuyor.

Bu bölümde alanında uzman editörler ve hesap yöneticileri ile birlikte toplam 12 kişi çalışıyor. Sektörün her alanında (kreatif, dijital pazarlama, sosyal medya, ATL, BTL) hizmet veren 2017 yılından itibaren de hibrit modelini uygulamaya geçen ajansın ofisi, çalışanların günlük yaşantısını huzurlu geçirmesini sağlamak için Görsel Yönetmen Serdar Şengül tarafından tasarlandı. Dijital sektörde gerçekleşen bütün operasyonları, modern fikirleriyle harmanlayıp müşterilerine sunmayı hedefleyen ajansta çalışma saatleri 09.30 ile 18.30 arasında değişiyor. Mesai saatleri içerisinde şirket içi aktivitelere önem verdiklerini ifade eden Cenk Gümüşçüoğlu ‘’Happy Hour’’ etkinliğini yaptıklarını ve bu etkinliği şirketin dışında da gerçekleştireceklerini belirtti. Karbonat Ajans çalışanlarını sabah karşılayan bir kedi sahiplendiklerini ve Karbon adını verdiklerinden bahseden Cenk Gümüşçüoğlu, Karbon’la birlikte çalışanların da keyifinin yerine geldiğini belirtiyor.

Şirket içerisinde yaş ortalaması 28 olan 65 kişinin istihdamını sağladıklarını, şirket politikası olarak çalışanlarının cinsiyet oranlarının eşit olduğunu aktaran Cenk Gümüşçüoğlu, ‘’çalışanlarımız arasında ayrımcılık ya da pozitif ayrımcılık yapmamaya dikkat ediyoruz. Bizi de farklı kılan unsurlardan biri bu” dedi. Dijital sektörle ilgili olarak Cenk Gümüşçüoğlu, “Türkiye’nin genel psikolojisi sorunlar üzerine konuşmaktır. Müşterilerin sorunlarına çözüm üretmek, onların perspektifinden olaya bakmak benim motivasyon kaynağım.” Karbonat Ajans kurulduğu dönemden itibaren çalışma disiplininin karşılığını almaya devam ediyor. 2017 yılında Türk Hava Yolları’na yaptığı çalışma ile Altın Örümcek En İyi Mobil Uygulama ödülüne layık görülen Karbonat Ajans aynı zamanda sektörde mevcut bulunan birçok ödülün de sahibi.

En çok hangi firmayla çalışmaktan mutluluk duyduğunu sorduğumuzda, Cenk Gümüşçüoğlu, Nesine.com ve otomotiv sektöründe bulunan PSA grubu(Peugeot, Citroen, DS Automobiles, Opel ve Vauxhall) markalarıyla çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Batuhan Hocaoğlu

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.