Justin Tindal ve Simon Poett yorumluyor

Geçtiğimiz ayın öne çıkan global kampanyalarını M&C Saatchi CCO’su Justin Tindal ile Tribal Worldwide Londra ECD’si Simon Poett yorumladı.

Tesco Mobile

Justin Tindal: Bowie öldü. Prince öldü. Muhammed Ali öldü. Ana siyasi partilerimizde gözle görülür sıkıntılar var. Futbol takımımız İzlanda tarafından Avrupa Şampiyonası’nda elendi. Ve milletimiz Avrupa’dan atıldı, hem de İzlanda’dan alışveriş yapanlar tarafından.

Simon Poett: Voov. İşte bu. Vaftiz ateşi yansın, Private View’deki açılışım. Bundan daha önemli bir şey olamaz şu anda!

İşimi seviyorum. Bir şeyler yapmayı seviyorum. Özellikle de şu günlerde kullanışlı, değerli ve hatırlanabilir herhangi bir şey yapmanın ne kadar zor olduğunu anladım. Ve enerjinin sınırlı olduğunu da anladım. Bu yüzden bir şey için zaman harcıyorsam bunu akıllıca yapmam gerektiğini daha çok fark ettim. O yüzden getir, Campaign, ben hazırım!

1. Stolichnaya 

Justin Tindal – M&C Saatchi CCO’su

Neyse ki bir kadeh (1) Stolichnaya var elimde; ama ne yazık ki onu da müşteri ikram ediyor. Hem de kadehini doldururken geçen 90 saniye boyunca müşteri brief’ini okudum. Ve trend olan iki içkiden birinin yerine hemen votka geliyor, buna inanabiliyor musunuz?

 

 

Simon Poett – Tribal Worldwide Londra ECD’si

(1) Stolichnaya bu kategoride yer alan reklamlarda yapabileceği her şeyi yapmış. Referanslar, akıllıca bir format, arkadan gelen saygısızca bir ses… Hepsi de hayatla ilişkilendirilebilinir. Ancak şöyle bir gerçek var ki benimle konuşuyor olsa da ortaya sıkıcı bir reklam filmi çıkıyor. Ve üzgünüm ama votka sevmiyorum.

 

2. LOTTO

Justin Tindal

(2) LOTTO bize hep Noel Edmonds, Katie Price ve Laurence Llewelyn-Bowen ile sunuldu. Ama anlaşılan bu defa James Blunt, LOTTO bileti alıyor ve kendi ürünü için fon bulabileceğini umuyor. Aynada ortaya çıkan yansıması onun pek meşhur şarkısı “You’re beatiful”u söylüyor. Özgüven yükseltici bu ürün hiç de beklemedikleri anlarda insanların karşısına çıkıveriyor. Umarım kendimize bilet alarak onun kazanma şansını azaltıyoruzdur. Eğlenceli ve biraz da tanıdık… Heineken’in “Biraz Heineken al ya da bu reklamı yayınlamaya devam edeceğiz” diyen reklamı aklıma geldi benim.

Simon Poett

Tamam, piyango sektöründe artan rekabeti göz önünde bulundurursak gerçekten de satışa etkisi olup olmadığını anlayabilmem için (2) LOTTO’nun daha önceki reklamlarına da ilgi duymalıydım.

Bana kalırsa James Blunt akıllıca bir seçim olmuş. Kendini göstermekten mutlu. Bazı iyi zamanlanmış komik anlar da var ama sonuçta bu hala sadece bir piyango reklamı. Buna gerçekten de ihtiyacımız var mı?

Ama bence bu kadarı yeterli. Açıkçası EuroMillions ile ne söyleyecekleri konusunda artık daha çok endişeliyim.

3. Tesco Mobile

Justin Tindal 

Ama hiç endişeye gerek yok. Çünkü televizyonda yayınlanan son reklamlardan biri olan (3) Tesco Mobile “size gülümseyebileceğiniz bir şeyler verir.” Eğer Avrupa tariflerine daha fazla ödeme yapmak istemiyorsanız evde olmanız gerekiyor. Ama hayır! 1.19 Euro ile lanet olası gülümsemeye hiç de yakın değilim.

Simon Poett

Gezerken biten şarj bu sektördeki en korkunç sorunlardan biri. “Evde kullandığım gibi telefonumu kullanabiliyorum” söylemi güzel ama (3) Tesco Mobile’ın bu spotu sanki geçmişten kalmış gibi hatta modası geçmiş gibi. Reklam filminin bence tek kurtaran anı ise; utanarak itiraf etmem gerekirse güneş yanığı olan adamın göründüğü anlar.

4. Amazon Fashion

 Justin Tindal

(4) Amazon Fashion’ın yeni online reklam filminde tarzı olan kadınlar kokoşları adeta eliyor. Açıkça görünüyor ki benim daha önce burada yazdığım bir görüşümü okumuşlar. Güzel bir şey söylemek istiyorum tabii gerçekten de güzel bir şey yaptılarsa. Ama yapmamışlar. Hatta bence korkunç bir şey ortaya çıkmış. Geri alınamaz bir 3 dakika boyunca samimiyetsizce kendilerine sarılıp “bu kız yapabilir” denilerek bu kadınları cesaretlendirenlerin dünyasında yer almaya çalışıyorlar.

Evet, artık bir içkiye ihtiyacım var. Ruhumu canlandıracak ve konuşmamı sağlayacak.

Simon Poett

Tamam o zaman (4) Amazon Fashion. Ortaya çıkan iş feminist hareketi destekliyor ve eleştirilerle birbirlerini boğmaktansa insanları benliklerini kutlamaları, kabullenmeleri için yüreklendiriyor. Ama 3 dakikadan sonra ilgim dağıldı. 30 ya da 60 saniyelik bir parça ve birkaç dokunuş ile çok daha güçlü olabilirmiş. “Güzel bir şey söyle” gerçekten de işe yarayan bir söylem ki birkaç tane samimi mesaj da okudum bunu vurgulayan.

5. V Pure

Justin Tindal

Belki de (5) V Pure biraz ruhumu aydınlatmak içindir? Bence bu reklam her şeyden önce kaliteli bir mood yükseltici film olarak karşımızda.

Yüksek enerjili bir film karşımızda. Yarı giyinik millennial’lara çevrilen kamera, hızlı geçişlerden oluşan bir görüntü sunuyor bize. Ama bence bir dakika çok uzun.

Simon Poett

Küçük araştırmam bana ihanet ediyor çünkü (5) V Pure reklamının arkasında Coco der Mer X yönetmenlerinden birinin olduğundan çok emindim; ama yanılmışım.

Öncelikle ses ve görsel açıdan çok kaliteli bir iş ve hiç kuşkusuz müstehcen de…  İzleyin ve tadını çıkarın. Ama şöyle bir gerçek de var ki yeteri kadar saf bir kalitesi yok. Ayrıca tahmin edilebilir ve “sanki daha önce bunu izlemiştim ben” izlenimi uyandırıyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.