Je suis une Femme! Je suis Özgecan!

Mobil teknolojilerin hem habere ulaşmamızı hem de onları unutmamızı hızlandırdığını vurgulayan Murat Çolakoğlu, “Unutmamamız gereken şeyler oldu. Unutturmamak ve tekrarını önlemek için de çaba sarf etmemiz gerek” diyor.

2013 yılı TUİK (www.tuik.gov.tr) verilerine göre Türkiye’de hakkında hüküm verilmiş cinsel suçların %98’i erkekler tarafından işlenmiş. Bu suçları işleyenlerin %76’sına kadar olan kısmı “en fazla” ortaokulu bitirmiş, %15’i lise mezunu, %4’lük kısmı da üniversite mezunuymuş. Tepkisel hızlı bir değerlendirme çok açık gösteriyor ki “eğitim” bizim ve sevdiklerimiz için güvenli bir yaşamın önemli unsurlarından biri. Söylemeden geçemedim!

Mevcut şartlar altında kafayı toparlayıp da  yazı yazmak gerçekten çok güç. Yani manevi olarak derinden etkileyen onca olay ardı ardına olup biterken dünyevi, ticari, iş ile ilgili konulara konsantre olmak, önemsemek, öncelik vermek, düşünmek bana zor geliyor. Olup bitenler eskiden olduğu gibi ertesi sabah gazete manşetlerinde yazıldığı kadarıyla değil daha olurken canlı yayınlarda takip ediliyor. Bu çok yorucu!

Çabuk tüketim

Mobil cihaz kullanımının 2014 senesinde Dünya nüfusunun %70’ine yakın bir sayıda, 4.55 milyar adet olduğu belirtiliyor (PwC 18. CEO Survey). Bu sayının 1.77 milyar adedi akıllı cihazlardan oluşuyor. Bu sonuçlar toplam PC ve tablet kullanım rakamlarının 2013 senesinde aşılmış olduğunu gösteriyor. 2019 senesine kadar da 10 kat fazlasına ulaşması bekleniyor.

Bu sayılar akıl almaz. Mobil teknolojiler amacına uygun kullanıldığında dünyanın ellerimizin arasında olmasını, binlerce km ötedeki olayları anında öğrenmemizi sağlıyor. Sağlıyor sağlamasına ama paylaşılan ve/veya öğrenilen haberlerin sayısı arttıkça, hele de geçmişte olsa aylarca konuşulan, etkisi geçmeyen, unutulamayan ve unutturulmayan konular olunca iş biraz değişiyor. Zira, bilgi bombardımanı o kadar yoğun ki, önemsememiz gereken şeylere ihtiyacı olan zamanı ayıramadan (ya da ayırmadan) bir diğerine atlayıveriyoruz. Aslında önemli olan şeyler bir sonraki ve yine önemli olan bir başka konunun altında kalıveriyor. Bir daha geri dönmemecesine! Tüketiyor, aynı zamanda tükeniyoruz, haberimiz yok.

Unutmamamız gereken şeyler oldu. Unutturmamak ve tekrarını önlemek için de çaba sarfetmemiz gerek. Bu ay bu kadar yazmak geldi içimden.

Sevgili kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

 

Murat Çolakoğlu

PwC Türkiye Şirket Ortağı

Eğlence ve Medya Sektör Lideri

@mcolak001

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mart 2015 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.