İtibar için bir tutam

İtibar dediğiniz şey karşınızdakinin (hadi paydaşlarınız diyelim) zihninde oluşan algınız. Ve itibarı şekillendiren aslında çok basit bir formül var: Söyledikleriniz, yaptıklarınız ve sizin için söylenenler.  Eğer bir şey söylemezseniz ya da bir şey yapmazsanız sizin için başkalarının söyledikleriyle şekillenen bir itibarı hak ediyorsunuz demektir. İletişimin de en basit formülü bu aslında; neyi, ne zaman nasıl söyleyeceğinizi, ne yapacağınızı planlamak ve uygulamak. Başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerini sizin gerçeklerinizle şekillendirmek.

Başkalarının zihninde nasıl bir algınız var, yaptığınız iletişim nasıl bir iz bırakmış merak ediyorsanız bunun için çok basit bir sorgulama yöntemi var. Adını “imageprint”, türkçe meali ile “itibar izi” (“görsel iz” de diyebilirsiniz) koyduk. Farkında olmadan dünyaya bıraktığımız izler var. Aslında bir marka için iletişim adına kontrollü ve kontrolsüz olarak yapılan tüm izlerin bir görsel haritası var. Nasıl mı çıkıyor bu imageprint… Google’a giriyorsunuz ve istediğiniz kişi ya da markanın adını yazıyorsunuz. Taramanızı sadece görseller olarak sınırlıyorsunuz ve işte karşınızda. Markanın, bir başkan adayının, şehrin, kavramın aklınıza ne geliyorsa, tüm görsel izi karşınızda. Hedeflediğiniz kurumsal itibar alanlarında bıraktığınız (ya da bıraktığınızı sandığınız) görsel izler, itibarınızı yöneten, itibarınıza ses veren yöneticileriniz, olumlu tarafları, eksiklikleri, etkinlikleriniz, hatta krizleriniz, onları nasıl yönettiğiniz, her şey… Bu izler aslında tüm süreçte farkında olmadan bırakılan izler. Bu taramayı bir kez yaptıktan sonra emin olun artık hep farkında olacaksınız. Seçtiğiniz en basit bir görselin bile nasıl fark yaratabileceğini fark edeceksiniz. O nedenle çok değerli.

İtibar yönetimi için koyduğunuz hedeflere ne kadar yakın olduğunuzu ölçümlemenin en basit yöntemi imageprint… Sadece deneyin. Sonra itibar formülünüze katacağınız 3 temel hammaddenin dozajını tekrar gözden geçirin.

Fatih İpek
İDA Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye Ağustos 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.