artwork

Gençler daha iyi bir dünya arayışında

6 ay önce

0

Toplumun yaşadığı sorunları dert edinen, çare arayan, duyarlı ve gerçekçiliğe değer veren genç bir nesil yükselişte.  İlgisiz ve benmerkezci bireyler olarak algılayan ve yargılayanların aksine; Edelman’ın 2021 yılında yayınladığı Z Neslinin Gücü araştırmasına göre, dünyada 14-24 yaş arası 100 gençten 70’i, sosyal meselelere duyarlı. Değişim için eyleme ihtiyaç olduğuna inanıyor ve bireysel olarak etki yaratmak istiyorlar. 

Edelman Trust Barometer’a göre; gençler, toplumsal sorunların çözümünde en fazla iş insanları ve markalara güveniyor. Markaların insanı ve doğayı odağına almasını, iş liderlerinin dönüştürücü eyleme imza atmasını ve güvenilir bilgi vermesini bekliyor. Gençlerin yüzde 80’den fazlası marka tercihini bu kriterlere göre yapıyor.  18-26 yaş grubunun yüzde 70’e yakını ise istediği kriterleri karşılamayan markaları protesto etme hakkına sahip olduğuna inanıyor. 

Bu bağlamda markalar için önemli çıkarım şu; gençleri daha fazla dahil ederek, toplumsal sorunlara birlikte çare üretilebilir. Genç insanların kendilerinden daha büyük bir misyonun parçası olmalarına ve anlamlı tutkularını gerçekleştirmelerine fırsat verilebilir. Bu ilişki, eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılıkla kurulduğunda sonuç daha da etkili olur. Bu noktada gençlerin, yaşamlarının gerçek olduğuna inandıkları samimi insanlarla söz ve eylemleri tutarlı markalara güvendiklerini hatırlamakta fayda var. 

Gençler, dünyanın rotasını düzeltmek, daha iyi ve daha adil bir dünyada yaşamak için iş insanları ve markalardan eylem beklerken, iletişim sektörüne büyük bir sorumluluk düşüyor. Dönüştürücü eylem için doğruları savunmak, geniş kitleleri etkilemek, zihinleri dönüştürmek, davranışları değiştirmek ve anlamlı sonuç üretmek, iletişim mesleğinin görevi ve gücü.  

Birlikte başarabiliriz. Başarmalıyız. 

 

Işıl Arıdağ 

İDA Üyesi – ÜNİTE Edelman Yürütme Kurulu Başkanı 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlanmıştır.