artwork

İstanbul’da sanatla iç içe bir ofis: DRD

8 yıl önce

0

Filo kiralama hizmeti veren DRD’nin Kağıthane’deki merkezi konumundaki 5000 metrekarelik ofisi, ferah tasarımı ve duvarlardaki sanat eserleriyle dikkat çekiyor. 

Sanatla karşı karşıya… Kağıthane’deki merkezin girişinde başlayan sanat eserleri ofisin farklı noktalarında karşımıza çıkıyor.

Son dönemde yükselen otomobil fiyatlarıyla kurumlar ve son tüketici araç kiralamaya yöneldi. Türkiye’nin bu alanda öncü kuruluşlarından DRD, İstanbul’daki merkezine Campaign Türkiye’yi konuk etti. Kağıthane’nin merkezindeki Ayazma Caddesi’nde yer alan DRD, Papirus Plaza’nın bir katında konumlanıyor.

Toplantı salonu… VIP konuklar için tasarlanan toplantı salonunda sunumlar gerçekleşiyor.

Giriş… DRD’nin ferah girişinde ahşap ve mermer ağırlıklı bir tasarım var. Lift her yerde… Lift Content bünyesinde çıkan Stuff, Autocar ve FourFourTwo ofisin her yerinde.

Toplam 317 çalışanın 166’sının Papirüs Plaza’da çalıştığını söyleyen yetkililer, plazada, kurumsal ve bireysel satış, pazarlama ve ürün yönetimi, finansal yönetim, bütçe planlama, satın alma, iç denetim, insan kaynakları, mali ve idari destek, idari işler, hukuk, bilgi işlem, süreç geliştirme ve planlama birimlerinin bulunduğunu, satış sonrası hizmetler biriminin ise Kuyumcukent’te konumlandığı bilgisini veriyor.

Dinlenme bölümü… Çalışma masalarının yanında yer alan bölümlerde çay ve kahve bulunuyor.

Zeytinburnu’ndaki ofisten 2 yıl önce Kağıthane’ye taşınan DRD’deki ekiplerinin hızla büyüdüğünü söyleyen DRD’nin yetkili isimleri, “İlk taşındığımızda 2500 metrekarelik alanda çalışmaya devam ettik fakat kısa süre sonra çalışma alanımızı genişleterek 5000 metrekarelik alanda çalışmaya başladık” diyor.

Serbest çalışma düzeni

Mimari açıdan Fores Mimarlık ve Serter Karataban ile çalışan DRD, özellikle ortak kullanım alanlarında kullanılan eşya ve aksesuarlarla dikkat çekiyor. Sabit bir oturma düzeninin olmadığı ofiste, laptop’ını alan ister kanepede isterse bir toplantı salonunda isterse de terasta çalışabiliyor. Ofis içerisinde bitkiler ve ahşap detaylar dikkat çekerken, boydan boya camlı tasarım dolayısıyla çalışanlar güneş ışığından mümkün olduğu kadar faydalanabiliyor.

Takipçilere teşekkür…

Sabah 08:00’de işbaşı yapan DRD ekipleri, saat 17:45’te paydos yapıyor. Şehrin her noktasından çalışanın geldiği DRD’ye ulaşım servislerle sağlanıyor.

Sürdürülebilir ve ferah bir ofis tasarımı üzerinde duran DRD, bu hamlesiyle ödül bile almış.

Açık ofis… Aydınlık iç tasarımda açık ve sürdürülebilir ofis tasarımı benimsenmiş. Rahat toplantı… Resmi toplantıların yanı sıra rahat kanepeli toplantı salonları da var.

Duvarlarda Turhan Selçuk

Plaza olması dolayısıyla binada spor salonu ve kuaför olduğunu vurgulayan yetkililer, binanın girişinde yer alan café’lerin de çalışanlar tarafından rağbet gördüğünü söylüyor.

Turhan Selçuk… Kafeteryada boydan boya Turhan Selçuk çizimleri yer alıyor.

Ofisin en büyük detayı, neredeyse her bölümde ve her duvarda yer alan tablolar ve sanat işleri. Bazıları orijinal olan bazıları ise sınırlı sayıda üretim baskılar olan bu sanat işleri, hem çalışanların dinlenmesine hem de bizim gibi konukların ağzının açık kalmasına neden oluyor. Özellikle teras bölümünde yer alan Turhan Selçuk işleri dikkatimizi çekiyor.

 

 Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2016 sayısında yayınlanmıştır.