IAB Dünya Toplantısı’ndan notlar

IAB Global Summit’te 44 ülkenin temsilcileri her yıl buluşur ve sektörün büyümesini sağlayacak fırsatları, mevcut sorunları tartışır, deneyimlerini paylaşır.

Kasım ayında Londra’da yapılan toplantıda şunlar öne çıktı:

Dolaysız Marka Ekonomisi: Hızlı tüketim kategorisinde yer alanlar da dahil olmak üzere, perakende zincirlerinde görmeye alıştığımız tüm ürünleri internetin imkanlarından yararlanarak üreten; pazarlama ve satışı internetten yapan; tüketiciyle birebir ilişki kurabilen dolaysız markalardan oluşan yeni ekonomi… Bu ekonominin temel taşı veri. Kapitalden ve hatta medyanın kendinden daha değerli bir unsur. IAB e-ticaretle karıştırılmaması gereken dolaysız ekonomideki 250 dolaysız markayı takibe almış durumda.

Yeni ekonomide marka ve ajans yapılarının değişmesi bekleniyor. Danışman firmaların iletişim alanına girmesi en temel gösterge. Bu kapsamda CMO’ların, pazarlamayla birlikte finansal KPI’ları da olacağı öngörülüyor. Ayrıca düşünülmesi gereken konu Z kuşağının iş hayatına girmesi. Bu durumun özellikle geleneksel markalarda kuşak farkı sorununu artıracağı, geleneksel markalarda köklü değişimler olacağı söylenebilir.

Ölçümleme, özdenetim, video-TV kullanımı: Reklam ölçümü gündemdeki önemli konulardan biri. Burada görülebilirlik, marka güvenliği ve sahtecilik öne çıkıyor. Türkiye dahil pek çok ülkede özdenetim sistemleri kurulmuş durumda. Küresel standartların oluşturularak yerele adaptasyonu genel hatlarıyla benimsenen yaklaşım.

Yürütülen çalışmalar içinde yayıncılar için fraud’u önlemede etkin ve pratik bir yöntem olarak öne çıkan ads.txt’nin, satın alma versiyonu üzerinde çalışılıyor. Video tüketiminin artışıyla TV ve dijitalde karşılaştırılabilir metrikler geliştirilmesi de önemli başlıklardan biri. Eğitim: Dijitaldeki insan kaynağı açığı ortak sorunlardan biri. Tüm ülkeler çeşitli eğitim programlarıyla sorunun hafifletilmesine yardımcı oluyor. 2019’da genç yeteneklerin sektöre girişini destekleyen Türkiye kaynaklı Unichallenge projesinin Avrupa ölçeğinde başlatılması planlanıyor, 4 ülkeyle başlayacak çalışmanın kapsamı zamanla genişletilecek.

Aygen Tezcan

IAB Türkiye Genel Müdürü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.