artwork

İş ve aile hayatınızı dengede tutmanın yolları

4 yıl önce

1

Korona günlerinde pek çoğumuz evden çalışmaya devam ediyoruz. Ancak bir yandan aile hayatı bir yandan iş hayatı aynı mekanda var olunca işler biraz karışabiliyor. Endüstrinin uzman isimleri bu dönemi nasıl geçirdiklerini anlatırken daha dengeli bir yaşam için bazı ipuçları paylaşıyorlar.

Koronavirüs ile birlikte hayatımız pek çok anlamda değişmeye devam ediyor. Bu değişimlerin en başında da çalışma şeklimiz geliyor. Artık ofislerimiz ve evlerimizin aynı mekanda olduğu bir düzene geçtik. Üstelik bu şekilde çalışmaya daha ne kadar devam edeceğimizi de henüz bilemiyoruz. Haliyle bu süreçte ev yaşantımızın iş dünyamıza yansımaları olacak. 2017’nin en çok konuşulan videolarından biri olan BBC News röportajı esnasında çocukları tarafından rahat bırakılmayan baba, o dönemde hepimiz için komik ve farklıyken şu an son derece normal bir görüntü haline geldi. Çünkü artık bu durumu hepimiz yaşayabiliyoruz.

Evden çalışmanın, çocuklarla beraber olmanın güzel yanları olduğunu düşünsek de günlük rutinlerimizde büyük aksamalar yaşadığımız da bir gerçek. Çocukların bakımı, eğitimlerine evden devam etmeleri, evde devam eden, sizden ve işlerinizden son derece bağımsız bir akış iş hayatınızı sürdürmeniz için zorlayıcı olabilir. Peki bunun üstesinden nasıl gelinir? Reklam dünyasından isimler yanıtlıyor…

Joe Braithwaite Genel Müdür, Proximity Londra

Ofisiniz ve eviniz artık aynı mekan olduysa büyük bir zorluk yaşayacağınız kesin; bir yanda çocuklarınız varken verimliliğinizi ne kadar yüksek tutabilirsiniz ki? Evden çalışmaya başladığım ilk günleri üst kattaki yatak odamıza barikat kurarak yalnız başıma geçirdim. Ama iki yaşındaki kızım Willow, merdivenlerdeki kapıları aşıp, yastık barikatları geçip sandalyeyi kapıyı açmak için itmeye başladığında kaçacak bir yerim olmadığını fark ettim.

Sonunda daha iyi çalışmak için onu kendimden uzak tutmak yerine onunla beraber çalışmayı seçtim. Ne yaptığımı açıklamaya, sunumlarımı göstermeye ve hatta birkaç video konferansa katılmasına izin vermeye çalışıyorum. Muhtemelen bir süre sonra ilgisini kaybedecek ve Frozen’ı izlemek için uzaklaşacak. Ne de olsa Elsa ile yarışmam mümkün değil!

 

Sarah Douglas
Yönetici, Abbott Mead Vickers BBDO

Bizim evde herkes ayrı ayrı çalıştıktan sonra yemeklerde bir araya geliyor. Ancak her ev farklı. Daha genç aileler için durum biraz daha zor; çocukların ebeveynlerine daha çok ihtiyacı olabiliyor. Ben insanları daha çok kendi ritimlerini bulmaları için teşvik etmeye çalışıyorum. Böyle bir zamanda bir yandan ev, aile hayatımızı sürdürürken çalışabiliyorsak kendimizi takdir etmeliyiz ve çalışamadığımız, zorlu günler için de kendimizi affedebilmeliyiz. Yarın tekrar deneriz…

 

Raquel Chicourel
CSO, Grey London

Ebeveyn olsanız da olmasanız da fark etmez, şu anda hepimiz arka arkaya gelen Zoom aramaları arasında işlerimize odaklamaya çalışıyoruz. Üç yaşında çocuğu olan bir anne olarak ise diyebilirim ki evden çalışmak bir Zombi filmi gibi; çok güzel başlayıp felaketle sonlaıyor. Bir yandan evden eğitim, ev ödevleri, deadline’ı yaklaşan işler, dersler… Eminim bir ara uyum sağlamayı başaracağız.

 

Jennifer Black
Genel Müdür, Havas London

Teknoloji evden çalışmamız için imkanlarını sunarken; gün boyunca yapılan sanal toplantılar, e-postalar ve görüntülü görüşmeler ile adeta nefes alamaz hale gelip işlerimize odaklanamama durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Hele ki bir ebeveynseniz; takviminizdeki toplantıların sayısını mümkün olduğunca azaltın, toplantıları kısa tutun. Öğle yemeği, eğitim ve bakım molaları için prensiplerinizi belirleyin, çalışma gününüzün ne zaman başlayıp bitmesi gerektiğini tanımlayın. Özellikle de ebeveynler için evden çalışırken günde 8 saat çalışmak gerçekten de zorunlu olmamalı. Müşterilerin de bu prensiplere saygılı olmasını bekliyoruz, şu anda aynı sorunu kendileri de yaşıyor olsa gerek…

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.