artwork

“Her zaman kendimizle yarışıyoruz”

1 sene önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Adana’dan 416 Creative oldu. Adanada faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın başkanı Sefa Yılmazdan dinledik.

416 Creative, fikirleri tüm platformlarda görünür hale getirip stratejiler yaratan; dijital, çizgi üstü ve çizgi altı tüm mecralara destek ve yön veren bir reklam ajansı. 416 Creative, kurulduğu günden bu güne markaların ihtiyaçlarına çözümler sunmayı amaçlıyor.  

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?  

Sefa Yılmaz: Globalleşme nedeniyle tek kültürlülüğe doğru kayan yeni medya ve dünya düzeninde globalin de önemini ve yerini anlamakla beraber lokalin değerini kaybetmemesini sağlamak üzere yola çıktık. 

Beraber severek çalıştığımız markalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda dijital reklam ve daha birçok hizmetimizle pazarda önemli bir talep açığını kapattığımızı düşünüyoruz. Amacımız marka ve işletmelerimizin kurum itibarını yükseltmek, paydaşlarımızın sorunlarına kreatif çözümler sunmak ve her zaman sektörlerinde güncel kalmalarına yardımcı olmaktır.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz? 

Sefa Yılmaz: 416 Creative olarak yeni medyada kreatif üretim, reklam ve içerik üretimi çalışmaları yapıyoruz. Grafik tasarım, fotoğrafçılık ve video hizmetleri, kurumsal kimlik tasarımı, kurum ilişkileri, yaratıcı iletişim stratejileri, SEO uzmanlığı ve sosyal medya danışmanlığı ile markalarımıza hizmet sunuyoruz. 

Burak Becan: Ajansınız Adana’da yer alıyor. Adana’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Sefa Yılmaz: Biz lokal çalışan butik bir dijital reklam ajansı konumunda olduğumuz için İstanbul ajansları ile bir kıyaslamaya girmeli miyiz bilemiyoruz, fakat ajans konumlandırmamıza baktığımızda herhangi bir dezavantaja da sahip olduğumuzu düşünmüyoruz.

Günümüzde sektörümüz online odaklı olduğu için artık lokasyonun önemi giderek azalıyor. Tabi ki her zaman velinimetlerimizle yüz yüze, yakın iletişim halinde olmak, birbirimizi daha iyi anlamak ve en iyi şekilde hizmet vermek için çabalıyoruz. Fakat bunu artık birçok mecrada, kanalda ve bağlantıda rahatça sağlayabiliyoruz. Hatta online olmak, markalarımızla sürekli iletişim halinde olmamızı ve dinamiğimizi hiçbir zaman kaybetmememizi sağlıyor. Adanada olmamıza rağmen işlerimiz ve hizmetlerimiz sadece Adana ile sınırlı değil. Ulusal işlerimiz de oluyor.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?  

Sefa Yılmaz: Ekip olarak sektörel dinamizme sahip olduğumuzu tabi ki düşünüyoruz. Sektörü ve ülke genelinde birçok ajansı sürekli olarak takipteyiz. Güncel kalmak, dinamiğimizi asla kaybetmemek üzere sürekli bir çalışma halindeyiz. Fakat hiçbir zaman başka bir ajansı bir rakip olarak görmedik. Bunu rakipsiziz anlamında söylemiyoruz tabi. Ama bilirsiniz ki en büyük rakibiniz kendiniz olduğunda asıl başarıyı elde edersiniz. Bu yüzden her zaman kendimizle yarışıyoruz. 

Burak Becan: 416 Creative olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler? 

Sefa Yılmaz: Pek zorlandığımızı söyleyemeyiz. Ajansımızın ilk gününden itibaren birbirine inanan ve güvenen, sektöründe deneyimli bir ekip olarak yola çıkmıştık. Sonrasında da büyüdükçe bu güzel ekip ruhunu hiçbir zaman kaybetmediğimizi gururla söyleyebilirim. 

416 Creativede hem akademik anlamda, hem de kariyer anlamında başarılı arkadaşlarımız var. Birbirimize güvenimiz tam ve bu bizim için en önemli kriterlerden biri aslında. İş arkadaşlarımızda tabi ki tecrübe, eğitim gibi durumlar önemli fakat ilk kriterlerimiz değil. Biz ekip olarak hareket etmeyi seven, patronalgısının oluşmadığı, herkesin eşit derecede işini severek sahiplendiği bir ortam istedik her zaman. Arkadaşlarımızı da buna göre aramıza aldık, almaya devam edeceğiz. 

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek?

Sefa Yılmaz: Böyle talihsiz, birçok maddi ve manevi kayıplara yol açmış bir durum tabi ki herkes gibi bizi de derinden üzmekte. Fakat pandemi sürecinde dünya çapında dijitalin öneminin arttığı yadsınamaz. Herkes tüm işlerini onlinea taşımak zorunda kaldı, en basitinden alışveriş kültürü global olarak değişti. Bu süreçte markalar ve işletmeler dijitalde var olmanın değerini daha çok gördü diyebiliriz. 

Biz de bu dönemde daha çok markaya yarar sağlamış, hizmet ağımızı büyütmüş ve ajansımızı geliştirme şansına sahip olmuş olduk. Artık yeni dünya düzeninde dijitalin önemi, hayatımız eski normaline geri dönse bile azalmayacak, katlanarak devam edecektir. Bu yüzden her zaman şu anda hizmet verdiğimiz markalarımız ve niceleriyle yolumuza şevkle devam edeceğimizden eminiz.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?  

Sefa Yılmaz: İlk hedefimiz her zaman hizmet verdiğimiz markalarımızın tatminidir. İlk günden itibaren nasıl titizlikle çalışıyorsak, bundan sonrasında da bunun katlanarak artmasını, velinimetlerimizin memnuniyetinin devam etmesini isteriz. Bunun dışında tabi ki ekibimizi büyütmek, hizmet ağımızı genişletmek ve lokali sahipsiz bırakmamak adına daha çok çalışmak istemekteyiz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.