“Her şeyde” işte o an!

Zamanı doğru kullanmanın önemini hepimiz biliriz. Günümüzde zamanı doğru kullanmanın yolu ise gerçek anlamda “anı yakalamaktan” geçiyor.

Mobil teknoloji hayatlarımızı radikal bir şekilde değiştirdi. Gün içerisinde aralıklarla değil, mobil teknolojiler sayesinde sürekli online yaşıyoruz. İnternete her an bağlıyız. İnsanlara, nesnelere, fikirlere anlık olarak bağlanabilme olanağı, dilediğimiz zaman istediğimiz her şeye mobil ekranlarımızda ulaşabilme yönündeki beklentimizi de yükseltiyor.

Kararlarımızı mikro zaman dilimlerinde veriyoruz. İsteklerimize en hızlı ve en kolay karşılık bulabileceğimiz online kaynaklara yöneliyoruz. Müşterilerin satın almaya giden tüm adımlarında doğru anları fark etmek, kullanıcı isteklerini anında karşılayabilmek ve elbette ölçümlemeyi de anlık olarak yapabilmek büyük önem taşıyor. Bu ise mobil ile mümkün.

Google ve Ipsos’un Mart 2015 tarihli araştırması, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 82’sinin bir mağazada satın alma kararı verme aşamasında telefonlarına başvurduklarını gösteriyor. Günlük bir işi tamamlarken fikir ya da yardım almak için akıllı cihazına başvuranların oranı ise yüzde 91. Yine Google ve Ipsos’un 2014’te yaptığı Seyahatçinin Karar Rotası araştırması, online tüketicilerin bir marka ile ilgili algılarının o marka mesajlarının nitelik, zamanlama ve ilgi düzeyinden etkilendiğini ortaya koyuyor.

Günümüzde şirketlerin çoğu mobilin tüketici beklentilerindeki rolünün ve bu beklentilere hızlı yanıt verebilmenin öneminin farkında. Ancak tüketicilerin karar anlarını anlık olarak tanımlayabilen, taleplerini anlık karşılayabilen ve ölçümleyebilen şirketlerin oranı yüzde 2 seviyesinde.

Markalar satın almanın her adımında anlık yanıt verebilme yeteneklerini geliştirmeli. Kısacası, “anı yakalayabilmek” ve müşteriye aradığı bilgi, ürün ya da hizmeti anında sunabilmek, gelecekte başarının temel anahtarı olacak.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü
Twitter: @bulenthicsonmez

 Bu yazı Eylül 2015 tarihli Campaign Türkiye’de yer almıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.