Hayatım Reklam: Faruk Erikçioğlu

89. sayımızda Hayatım Reklam diyen isim,Youthworks reklam yazarı Faruk Erikçioğlu oldu.

Reklamcı Olma Sebebim:

“Küçükken ilgiyle izlediğim Ruhsar’daki Generation Reklam Ajansı’nı görüp daha o yaşlarda ilgi duymaya başlamıştım.” gibi bir klişeyle olayı dramatikleştirmek isterdim ama açıkçası dizide reklam ajansı olduğunu üniversite yıllarına kadar fark etmemiştim.

Reklamcı olmayı istememin asıl sebebini hatırlamıyorum ama annemi bildim bileli yaratıcı reklamlara karşı inanılmaz bir hayranlığı var. İyi bir iş gördüğünde uzun süre ondan bahseder. Okul çağındayken kardeşimle bana “Keşke biriniz büyüyünce reklamcı olsanız…” deyip dururdu. Bilinçaltıma işlemiş herhalde… Bir de işe giderken “serbest kıyafet” giyebiliyor olmak baya cezbetmişti.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

İçinde olmaktan çok şükür utandığım bir kampanya olmadığı için katkım olan her işle gurur duyuyorum. İnsanların beğenip takdir ettiği her iş ayrı bir gurur çünkü… Umarım bundan sonra da böyle hissetmeye devam ederim.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Düşündükçe “şu da vardı”, “burada da böyle bir iş yapılmıştı” gibi birçok kampanya geliyor aklıma ama 2011 yılında yapılan Doritos Akademi kampanyasının bir şekilde içinde olmayı isterdim.

Kariyerimdeki en iyi an:

2014 yılında C-Section’da yaz stajındayken, staj süremin bitmesine az bir zaman kala bir proje için kalmamı ve freelance yazmamı istemişlerdi. Bu işten ilk kez para kazanacağım için baya sevinmiştim. E tabi haliyle gururlandım da… Daha sonra işin Felis almasına ayrı sevindim tabi…

İş hayatımdaki en utandırıcı an:

Bir tarım firmasının ajandasına meyve resimlerinin yer aldığı seperatör sayfalar yapmıştık. Resimlerin üstüne kısa başlıklar yazacaktım ve baskıya yetişeceği için çok az bir zamanımız vardı. O telaşla bir şeyler karalamaya çalışırken gayet masumane bir şekilde yazdığım “MUTLU EDEMEDİĞİ KİMSE YOK” yazan alternatifim müşteriyi şok etmiş ve patronumuzu ayağa kaldırmıştı çünkü başlık muzun üstünde yazıyordu ve biraz (!) erotik bulunmuştu. “Aslında mutluluk hormonu…” falan desem de çabam boşaydı.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Aynı ajanslarda çalışmıyoruz -neyse ki- ama eşimle aynı sektörde çalışmaktan mutluluk duyuyorum çünkü bundan 10 yıl önce “biz reklamcı olacağız” diye üniversiteye birlikte hazırlandık, sonrasında sektöre birlikte adım attık. Bir şekilde ortak paydamızın daha geniş olmasını sağlayan bir şey bu… Beni mutlu ediyor açıkçası.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişiler:   Birlikte çalışma fırsatı bulduğum herkesin bir şekilde üzerimde etkisi var fakat düşündüğümde ilk stajımı yapmama fırsat veren Emrah Karpuzcu, defalarca Eskişehir’e gelip hafta sonunu öğrencilere bir şeyler anlatmak için harcayan Fatih Tüylüoğlu ve yazmaya yetenekli olduğum konusunda beni yüreklendiren Kıvanç Talu bu isimlerin başında geliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.