Hayatım Reklam: Alican Kılıçoğlu

Kasım 2017 sayımızın Hayatım Reklam diyen ismi Tribal Worldwide Istanbul Metin Yazarı Alican Kılıçoğlu oldu.

Alican Kılıçoğlu, Tribal Worldwide Istanbul Metin Yazarı

Reklamcı olma sebebim:

ÖSS’de alan dışı tercih yapılamıyordu 🙁 (Merhaba son ÖSS!) Bir EA öğrencisi SÖZ’den girmek isterse (Geometri bilmeyen EA’dan giremez!) ortak alanlar içerisinden sadece edebiyat ve reklamcılık bölümlerini seçebiliyordu. Dedim öyle yapayım…

İyi ki de yapmışım!

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Kendimi çok şanslı hissediyorum. Zira çalıştığım her ajansta gurur duyduğum kampanyalar yapma fırsatı buldum. (Teşekkürler Tykhe!) Futbol Makinesi’nde sevgiyle alkışladım. Coca-Cola’nın 50. yılını kutlayabilmek bize “kısmet”miş mesela. İletişimin yeni yüzleri Turkcell Emocanlar, yüzümü güldüren bir kampanya oldu. Son olarak da Cem Yılmaz’ın animasyonuyla o işi cepte bitiriyoruz.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Jack in the Box hamburgerlerine öyle güveniyordu ki yıllar önce bir reklam filminde yemeyenlere önce dayak yediriyordu (Araştır: Best Jack in the Box commercial EVER). Çizgi reklam karakterleri paketten canlanıp çocuğunuzla hep arkadaş mı olur? Sprite’a göre öyle değilmiş (Araştır: Terrifying cartoon character comes after kids/ Sprite).

Kariyerimdeki en iyi an:

Açık ara ilk iş günüm. Önünüze bi’ kağıt, bi’ kalem, bi’ de bilgisayar koyuyorlar, “1 saat sonra konuşalım…” diyorlar. Heyecana gel! Ne yazacaksın? Hadi bakalım!

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Aaannneee!!!! Neredesin? Burada bir anne desteğine ihtiyacım var müsaadenizle: “Aman Allah nazarlardan saklasın. Tütütütütütütü… Maşallah! İşin gücün hep rast gitsin inşallah!” Oh! İyi geldi… Şu ana kadar böyle bir anım yok 🙂

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü:

Bir kere görüp de kimseye iyi kötü diyemem ama anlatacak bir anım var: Kariyerimin ilk Kristal Elma’sını alacağım. Aşırı derecede heyecanlıyım tabii. Öğlene doğru acı bir haber geldi: Tuncel Kurtiz vefat etmiş! O gün de ödül alacağımız iş, Futbol Makinesi. Üzdü, üzüldük. Koca bir fotoğrafıyla çıktık sahneye. Bir kez daha alkışlandı yani sahnede.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Kendimi daha da şanslı hissediyorum. Zira çalıştığım tüm ekip arkadaşlarım gerçekten çok ama çok iyi insanlar. Hepsinin yeri ayrıdır bende. Ben bugün bu işleri yapabiliyorsam, burada yer alabiliyorsam hepsi onların da sayesinde. İyi ki varsınız!

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi:

Sektöre yeni girmişsiniz, çok toysunuz. Evet, bir şeyler yapabiliyorsunuz belki ama tam olarak da ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Böyle bir durumda çok değerli bir yol gösterici devreye giriyor ve sizi kurtarıyor. Benim için o kişi, Selçuk Akyüz ağabeyim. Buradan kendisine çok teşekkür ederim! Temeller sağlam abi, sayende.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Kasım 2017 sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.