artwork

Hayalden gerçeğe…

2 yıl önce

2

2013’ten beri DPİD çatısı altında hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Hayalimiz mesleğimize, mesleğin gerektirdiği yetkinliklere tanım ve standart getirmek, işimizin adını resmi olarak koyabilmekti. Bu zorlu süreci birkaç cümle ile ifade etmek isterim.

Bu yol 3 adımda tamamlandı: Sektörün temel çalışanları olan tanıtım elemanı (promotör) ve tanıtım sorumlularının (ekip şefleri) meslek tanımı ve kodlarının alınması. Bu mesleklerin Ulusal Yeterlilik sistemi içinde tanımlanması ve belgelendirme sürecinin tamamlanması.

 Geleceğin iş piyasasının kalitesini yükseltmeyi amaçlayan projenin ilk adımında, Ankara Ticaret Odasıyla  DPİD olarak  ve önerdiğimiz kurum/kuruluşlarla Meslek Ağacı Oluşturma Çalıştayını gerçekleştirdik. Sektörün temel çalışanlarının meslek tanımı/kodu tanımlanarak resmi gazetede yayınladı(17.10.2017-30213)

İkinci adım ise Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin kurulmasıdır. Bunun temel amacı eğitim ile iş yaşamının arasında işlevsel bir bağ kurmaktır. Türkiye’nin küresel ekonomide rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak bu sistemin en güçlü yönlerinden biri, hayat boyu öğrenme anlayışını kabul etmesidir. Bu sistem herhangi bir eğitim almadan çalışarak beceri edinen bireylerin sahip oldukları becerileri belgelendirmelerini, farklı meslekler veya sektörler arasında yatay ve dikey geçişlerin sağlamasını, icra ettiği meslekte ortaya çıkan yeni gelişmeleri mesleğine yansıtabilmesini ve belgelendirebilmesini sağlayacaktır. GPD’nin Avrupa Birliğinden aldığı fon desteği ile derneğimiz üyelerinin de aktif katılımıyla ulusal yeterlilikler onaylanmış ve 6 Nisan 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Son adım için çalışmalar devam etmekle birlikte öngörümüz ve hedefimiz 2023 yılı içinde hayata geçmiş olmasıdır.

Öncelikle dokuz yıl önce bir hayal ile başlayan, yılmadan çalışan, emeği geçen tüm taraflara teşekkür ederiz. Sektörümüzün bilinen sorunlarına ışık tutacağına inandığımız bu sonucun ülkemize, tüm çalışanlara, tüm üyelerimize ve sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

Zuhal Gezer Demirci

DPİD Asbaşkan

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.