artwork

Hangi ürünü nereden almayı tercih ediyoruz?

3 sene önce

23

GroupM Türkiye, yaptığı anketle ayrışan tüketici segmentlerinin internetten veya mobilden alışveriş yaptığı ürün kategorilerini inceliyor.

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini incelediğimizde, her segmentin online anlışveriş yaparken öncelik verdiği ürün kategorisinin kendi içerisinde farklılaştığı görülüyor..

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %45 ile ilk olarak ev temizlik ürünleri satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %44 ile salgın önleyici ürünler%33 ile yiyecek ve içecek ürünleri ve yine %33 ile kağıt ürünler (tuvalet kağıdı, kağıt havlu vb) aldığını belirtiyor. 
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %44 ile ilk olarak ev temizlik ürünleri satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %42 ile yiyecek ve içecek ürünleri%30 ile salgın önleyici ürünler ve yine %30 ile kağıt ürünler (tuvalet kağıdı, kağıt havlu vb) aldığını belirtiyor. 
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %53 ile ilk olarak ev temizlik ürünleri satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %39 ile salgın önleyici ürünler ve %35 ile taze meyve/sebze aldığını belirtiyor.   
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %41 ile ilk olarak ev temizlik ürünleri satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %31 ile giyim ve aksesuar ürünleri, ve %30 ile kağıt ürünler (tuvalet kağıdı, kağıt havlu vb) aldığını belirtiyor.  
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %46 ile ilk olarak kağıt ürünler (tuvalet kağıdı, kağıt havlu vb) satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %43 ile yiyecek ve içecek ürünleri ve %41 ile ev temizlik ürünleri aldığını belirtiyor.   
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %57 ile ilk olarak yiyecek ve içecek ürünleri satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %53 ile kişisel bakım ürünleri (makyaj, manikür-pedikür, cilt bakımı vb) ve %41 ile ev temizlik ürünleri aldığını belirtiyor.   
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti koronavirüs salgınıyla birlikte internetten alışveriş yaparken %36 ile ilk olarak ev temizlik ürünleri satın almayı tercih ediyor. Sonrasında ise %30 ile yiyecek ve içecek ürünleri, yine %30 ile kağıt ürünler (tuvalet kağıdı, kağıt havlu vb) ve %28 ile atıştırmalık ürünleri (bisküvi, çikolata, kuruyemiş, cips vb) aldığını belirtiyor.