artwork

Google Haritalar’ın çevre dostu rotalar özelliği artık Türkiye’de

7 ay önce

0

Google Haritalar artık yakıt tasarrufu yapılmasına yardımcı olacak rotaları gösteriyor

Sürdürülebilirlik konusu özellikle son dönemde pek çok sektör için en önemli konulardan biri haline geldi. Bu durum ulaşıma da etki etti. Küresel iklim değişikliği, artan maliyetler ve fosil yakıt kullanımı gibi sebepler yüzünden insanlar seyahat etmenin farklı ve daha sürdürülebilir yollarını arıyor. Google Haritalar da bir milyar insanı daha sürdürülebilir seçimler yapmaya teşvik etmek amacıyla “çevre dostu rotalar” özelliğini aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok Avrupa ülkesinde kullanıma açtı. 

Bu özelliğin kullanıma açılmasının ardında pek çok sebep var. 2021 Temmuz ayından 2022 Temmuz ayına kadar olan süreçte ülkemizde Google Haritalar’da yapılan arama trendlerinin en çarpıcı örneklerinden biri, elektrikli araç şarj istasyonları aramaları. Buna göre son 1 yılda elektrikli araç şarj istasyonları aramalarında yüzde 92 artış yaşandı,  yürüyüş alanı aramaları da yüzde 128’lik bir artış gösterdi. Google Haritalar da bu trendler ışığında daha sürdürülebilir öneriler paylaşmak amacıyla “çevre dostu rotalar” özelliğini piyasaya sundu.

Çevre dostu rotalar nasıl çalışıyor?

Bisiklet rotası bilgileri, toplu taşıma navigasyonu ve artırılmış gerçeklik destekli canlı görünüm gibi özellikleriyle ulaşımda daha sürdürülebilir seçimler yapmayı kolaylaştıran Google Haritalar; araba kullanmanın gerektiği durumlarda da sürücülere karbon emisyonlarını azaltmak ve sürdürülebilirliği artırmak için yardımcı oluyor. Çevre dostu rotalar özelliği de kullanıcıların yalnızca varmak istedikleri yere daha çabuk ulaşmalarını değil, tercihleriyle daha az yakıt tüketmelerini ve böylece fosil yakıt kullanımının azalmasını da hedefliyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu,  yaklaşık 40 ülkede kullanıcılara, sadece birkaç dokunuşla iki güzergah arasındaki mesafeyi ve ne kadar yakıt tasarrufu sağlanabileceğini gösteriyor. ABD, Kanada ve Almanya’da  çevre dostu rotalar özelliği hayata geçtiğinden bu yana 100 bin arabanın trafikten çekilmesine eş değer olan, yaklaşık yarım milyon metrik tondan fazla karbon emisyonu tasarrufu sağlanmış durumda. 

 

Sırma Süren

Google Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 128. sayısında yayımlanmıştır.