Global reklam harcamaları oranında düşüş bekleniyor

ZenithOptimedia tarafından hazırlanan Advertising Expenditure Forecast raporu yayınlandı. 80 ülkenin reklam harcama tahminlerinin yer verildiği raporda global reklam harcamalarının %0.4 oranında gerileyeceği tahmin edildi. Reklamverenlerdeki güvensizliğin nedeni olarak da Ukrayna’daki çatışma ve Euro Bölgesi’nin genel zayıflığı gösterildi.

Global reklam harcamalarının 2015’te %4.9’a çıkacağı ancak bunun Eylül 2014’teki %5.3’ten yine de düşük olacağı ve 2016’da bu oranın %6 olacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, yaşanacak gelişmenin mobil reklamcılık, sosyal medya ve programatik satın almaya yönelik dijital display moving’teki artıştan kaynaklanacağı tahmin ediliyor.

Raporda 2015 için tahmin edilen düşüş için “Ukrayna’daki çatışma ve Euro Bölgesi’nin merkezinde yaşanan ekonomik zayıflık nedeniyle reklamveren güveninde küçük ancak geniş çapta bir azalma görülüyor” ifadesine yer verildi. Global reklam harcamasının 2015’te %4.9’a çıkarak 545 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Gelecek yıl global ekonominin gelişmesi beklenirken bunun yine de 2014’ün %5.1’lik değerinden aşağıda olması tahmin ediliyor. Bunda 2014’te gerçekleşen Kış Olimpiyatları, Dünya Kupası ve ABD ara seçimleri gibi büyük olayların 2015’te olmamasının payı da mevcut. 2016’da yaşanacak Yaz Olimpiyatları, ABD Başkanlık Seçimleri ve Uefa Avrupa Futbol Şampiyonası’nın reklam harcamalarını %5.6’ya çıkaracağı bekleniyor. 2017’de ise bu oranın %5.2’ye düşmesi bekleniyor.

Mobil büyümeyi getiriyor

Global reklam harcamalarının gelişiminde ana oyuncu mobil olarak görülüyor. Bunda reklam teknolojisinde araç ve inovasyon kullanımının etkinliği sebep olarak gösteriliyor. Facebook ve Twitter mobil tüketim ve reklamdaki operasyonlarını yeniden yapılandırdı ve 2014’teki mobil reklam harcamalarının %33’ünü gerçekleştirdi.

Coğrafi farklılıklar

Reklam harcamaları gelişiminde coğrafi farklılıkların da etkisi mevcut. Japonya ve Euro bölgesindeki zayıflığın global gelişimi de etkilediği belirtildi. Japonya’nın ekonomik problemleri reklam pazarını %2-3 oranında sınırlandırıyor.

Euro bölgesi ise 2010 yılından itibaren ilk kez gelişme gösteriyor. Bölgedeki reklam harcamaları 2007-2013 yılları arasında %15 oranında düştü. Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İrlanda gibi pazarlar bu süreçte reklam harcamalarının %49’unu kaybetti. Ancak bu dört ülkenin gelecek üç yılda iyileşme yaşayacağı tahmin ediliyor. Fransa ve Almanya ise bu süreçte %3 oranında daralmıştı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.