artwork

Girişimcilikte networking önemi

7 ay önce

0

Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi / eşitCV Co-founder & CEO’su Emre Cırık, 126. Sayımızda Gen Z köşemizin konuğu oldu.

Networking; İş ve okul hayatımızda edindiğimiz yakın ilişkiler diyebiliriz. Bu ilişkiler ile birlikte gerek kurumsal gerek girişimcilik serüvenimizde bize birçok katkı sağlar. Kurumsal iş hayatımızda açık bir pozisyon olduğunda yakın bir arkadaşınıza referans olmanız, Girişimcilik yaptığımızda işbirlikleri, ortaklıklar ve müşteriye ulaşma gibi konularında bize avantaj sağlar.

İş dünyasının her yerinde networking çok kritik, girişimcilikte ise ekstra kritiktir. 

Yer aldığınız pazarda çok hızlı bir şekilde büyümeniz gerekiyor. İş dünyasında biraz  gecikme mümkün olabilir fakat girişiminiz daha hızlı büyümesi gerektiği için her bir bağlantı sizin hızını artırıyor o yüzden çok değerli 

Networking kurmak için çeşitli yollar vardır. Mentörlerim arasında olan Erdal Uzunoğlu hocamın sevdiğim bir sözü vardır. Networking sizin kimi tanıdığınız değil, kimlerin sizi tanıdığırdiye. Bu yüzden tanıştığımız kişiler ile bağlantımızı sürdürmeliyiz çünkü Network elde etmek kadar networkü canlı tutmakta önemlidir. Networkümüzdeki kişilere Özel günlerde mesaj atmak, başarılarını kutlamak ve Linkedin ile takipleşmek gibi aktiviteler önemli yapı taşlarıdır aslında

Girişimcilik dünyasında herkes birbirinden haberdar o yüzden birine herhangi bir konuda mesaj atarken dikkat edilmeli. Girişiminiz ile bir kuluçka programına başvuruda bulunuyorsanız, başvurunuzda daha önceden yer aldığınız farklı kuluçka programının, yarışmanın vb. yerin isminizi yazdıysanız. Başvurunuzu değerlendiren ekip yazmış olduğunuz kurumlar ile bağlantısı var ise o kurum ile iletişime geçip sizinle ilgili sorular soracaktır. Girişimci o kurumda iyi bir izlenim yaratmamışsa, Haliyle bu durumda sizin o programa seçilmenizi negatif yönde etkileyecektir.

Networking bağlantı işidir, Ne kadar tanındığınız kadar nasıl tanındığınız da önemli, yani sadece çok tanınmak değil hem fazla kişi tarafından tanınmak hem de insanların aklında nasıl kaldığınız önemli, İnsanların zihninde nasıl kaldığınızı iyi konumlandıramıyorsanız 2-0 geride başlıyorsunuz çünkü alternatifler var. Sizinle çalışmazsa başkasıyla çalışabilir o yüzden bağlantılar ciddi öneme sahip

İnsanların zihninde pozitif bir imaj çizdiyseniz; en iyisi olmadığınız alanlardaki işlerde de insanlar sizi tercih edecektir. Çünkü kişi sizin iş yapış şeklinizi, ne kadar verimli olacağınızı bildiği durumda, daha iyisi olmasına rağmen sizinle çalışıyor olacaktır.

Yeni tanıştığımız insanlar ile iletişimimizi sürdürüyor olmak bağlantıyı güçlü tutma ve kişinin aklında kalma açılarından önemlidir. Ben katıldığım girişimcilik etkinliklerinde gelen konuşmacılarla tanışarak kendime mentör takımı kurmuştum. Mentörlerim ile girişimin gelişimi boyunca aylık güncellemeler geçerek ve irtibatta kalarak bağlantımı iyi bir konumda tutmayı sürdürdüm. Bu yöntem ile tanıştığımız kişinin bizi unutmamasını engelleyebilir ve bağlantımızı güçlü tutabiliriz.

İlişki zekası güçlü ilişkiler kurmak için gereklidir. Kurduğu ilişkileri sağlıklı bir şekilde koruyan ve sürekli geliştiren kişiler ilişki zekası yüksek kişilerdir. Bu noktada ilişkiler karşılıklı olarak saygı ve güvene dayalıdır. İlişki zekası yüksek olan kişinin çevresinde her ilgi alanından, her düzeyden insanlarla ilişkiler kurar ve sürdürmeyi başarır. Bir problem ile karşılaştığında, bir şeye ihtiyaç duyduğunda çevresinde mutlaka o problemi çözen, o ihtiyacı karşılayan bir veya birkaç kişi vardır.

Emre Cırık

Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi / eşitCV Co-founder & CEO

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlandı.