George Bryant ve Andy Taylor yorumluyor

Geçtiğimiz ayın öne çıkan global kampanyalarını The Brooklyn Brothers Kurucusu George Bryant ve Andy Taylor yorumladı.

1- Moneysupermarket.com 

George Bryant – The Brooklyn Brothers Kurucusu ve ECD

Kimin zamanı var? Medyanın kazandığı, ışıl ışıl demokratik bir kültürde yaşıyoruz. Eğer insanların zamanlarını verebilecekleri fikirler yoksa, o fikirlerin kaderlerinde yarının dijital enkazlarına dönüşmek var…

O halde bakalım bu sayıda değerli zamanımızı alacaklar kimlermiş?

İlk olarak (1) Moneysupermarket.com’un yer aldığı  epik bölümümüze geldik. Eğer hepimiz insanların zamanını kazanmak için çalışıyorsak, bu kültürel bir altın madalya olur. Kampanya tutarlı bir şekilde kanıtlıyor: Yüksek faiz getiren fikir varsa, düşük faiz kategorisi yok. Parlak, aptalca ve eğlenceli..

Andy Taylor – ECD, Iris

Cumartesi gecesi. Yatağımda dizüstü bilgisayarıma sarınmış yatıyorum ve “Yorumlu Kampanyalar” bekaretimi kaybetmek üzereyim. Bir taraftan inanılmaz derecede heyecan verici, bir taraftan da insanı serseme çeviren bir şey. Dilbilimsel anlamda bir çapkın ya da Casanova olmadığım kesin. O yüzden de ya kalemim 600 sözcüğe kadar gidemezse? Ya da daha da kötüsü, tükenmez kalemim birkaç cümle sonra biterse?

Neyse… Hiçbir şey yok. Campaign hazır ol, ben geliyorum!

Hemencecik kendimi bir kampanyada buldum. (1) Moneysupermarket.com. Bu defa hayatı idame ettirebilmek için günlük hayatta neler yaptığına gönderme yaparak karşımıza çıkıyor. Ama her gün karşılaştığımız, sıradan şeylere benzemek yerine gülünç bir şeye benziyor. Zira üç yetişkin adam içlerinde ki Beyoncé’yi yeraltında bir otoparkta dans hesaplaşmasına girerek, birbirlerine dans figürleriyle çalım atarak ortaya çıkarıyor. Ve puanlar Mother’a gidiyor. Bize X Factor’un eski yargıcı Sharon Osbourne’u reklama getirmediği için.

Hımm seksi kot pantolon ve topuklu ayakkabılar garip bir biçimde uyarılma yaratıyorlar.

2-  Burberry – Mr. Burberry

George Bryant

(2) Burberry geçtiğimiz yıllarda çoğumuza sürekli ilham olmuştur. Tutarlı bir şekilde ortaya koyduğu parlak proje serileri ile de adeta zamanımı ödüllendirmiştir. Bu yüzden de en son muhtemel büyük bir isimle işbirliği konusunda da oldukça heyecanlanmıştım. 3 dakika geçmişti ki bu projeye vakit ayırmanın beni o önemli isimden daha çok heyecanlandırdığını hissettim. Korkarım dijital çöp yığınına giden bir proje daha…

Andy Taylor 

Oscar ödüllü yönetmen Steve McQueen (2) Mr Burberry ile reklam dünyasında sahneye çıkıyor. Nedensiz bir şekilde aşırı iyi görünen bir çifti Londra’da gezip öpüşürken röntgenci gibi izliyoruz. Güzel çekimler, evet. Fikir, hayır. Belki bu bir moda markası için yeterlidir.

Buraya kadar sorun yok. Kalemim hala çalışıyor.

3- Lloyds Bank For your next step

George Bryant

(3) Lloyd Banks ve Google benden sadece 10 saniye aldığında çok rahatladım. Çok basit bir açıkhava fikri, coğrafi amacıyla beraber çok etkileyici bir mesajı var. Basit bir fikir basitçe ortaya konulmuş. Benim bağlamımı tanıyor ve zamanımı da ödüllendiriyor. Öne çıkan büyük bir yönetmen yok ya da büyük bütçeler istemiyor. Muhtemelen jüri üyelerini ya da reklam meraklılarını sıkıntıya sokacak bir fikir de değil. Ve bir his de diyor ki izleyicinin zamanını kazanacak bir fikir, en azından 10 saniyelerini…

Andy Taylor

(3) Loyds Bank’in yeni dijital kampanya posteri. Mükemmel. Yani tam olarak yatırımcıların paralarının ne kadarını veri analizine harcadıklarını, her gün birkaç bin işletmenin kurulduğunu, ülkenin ikinci en büyük birleşmiş şehrini ve şehrin arada sırada ana tren istasyonunu kullanan insanlarını söylüyor. Scooby Doo çatla!

4-  Black Farmer

George Bryant

(4) The Black Farmer var. Muhteşem bir Tony Kaye sosisi. Bunu kim düşündü? Bu iki dakikada öncelik domuzun mu, yoksa çıtır çıtır baharatlının mı? Şimdi ben de sosisi çok seviyorum -ki beni vejetaryen hayatından kurtardı- ama maalesef bu sosis beni 30 saniye boyunca rahatsız etti.

Andy Taylor

(4) Black Farmer’ın sosisi, Tony Kaye gibi başka bir ustayı yücelten muhteşem bir film. Bu, zekaya dayalı hücum ilgi çekiciydi. Ayrıca çok da fazla hoşgörülü. Bana bu sosiste özel bir şeyler olmalı diye düşündürttü. Bu sosis; Flamenko dansçıları, bahar dansı, kara kediler, siyah kuşlar, çocukluk yankıları ve yaz esintisiyle kaplanmış. Bu film duygusal olarak çok yorucu.

5-  ING

George Bryant

(5) ING için hazırlanan The Next Rembrandt kalbimi ilk bakışta çalıyor. Proje, adeta teknoloji ve sanatın sınırlarını keşfediyor. Açıkçası bu iki konu için de fazlasıyla vaktim var. O yüzden de oynatma tuşuna bastım ve hemen atladım. Ama kısa bir süre sonra kendimi zaman sayacını izlerken buldum. Proje ile karşıma çıkan filmin devam etmesini, akmasını bekler hale geldim. Ama 4 dakikanın sonunda da beklemenin boşa çıktığını gördüm. Yine her şeyden önce bir fikre ihtiyacı olan bir film. Fikir iyi bir şarap gibidir, sizin için ekşi tatları belirginleştirip onları keşfetmenizi sağlayacak uzun nefesi verir.

Andy Taylor

Bana şimdi eski moda diyebilirsiniz ama yatağa bunca seksi data ile girerseniz, en azından Dirk Diggler gibi yapabilirsiniz. Ki (5) ING de tam olarak bunu yapıyor ama yine Hollandalı olduğu için. Burada Rembrandt’ı ölümden döndürtecek kadar ya da usta ressamın yarattığı gibi en azından mükemmel bir portre yaratmak için iyi yüz tanıma üstüne çalışan, son derece akıllı ve büyük beyinler var. Şöyle ki elimizde zorluklarla kazandığım paramı verebileceğim, güvenmeyi tercih ettiğim bir banka var. Evet, kışkırtıcı bir iş. Muhtemelen bize kendi kulağımızı keserek datayı nasıl kullanabileceğimizi gösteriyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.