Genç, dinamik ve eğlenceli: Youth

Bu ay kıpır kıpır ve rengarenk bir ajanstaydık. Youth’u Ocak ayında Gayrettepe’de yer alan Istanbloom’a taşındığı, çiçeği burnunda yeni yerinde ziyaret ettik.

D aha önce Beşiktaş’taki ofislerine gittiğimizde ‘herhalde daha renkli bir ofis göremeyiz’ diye düşünmüştük ama bizi yine yanılttılar. Çünkü Youth, yeni ofisini de renklendirmeyi başarmış. Üstelik bunu dekoratif unsurlar kullanarak ya da renkli duvarlarla değil bizzat ajans çalışanlarıyla sağlamış.

Bahçeşehir Üniversitesi’ne kampüs yapılması nedeniyle ofislerinden taşınmak zorunda kalan Youth, bu defa daha geniş ve herkesin bir arada çalıştığı bir yapıya geçmiş.

500 metrekarelik bir alana taşınan ajans, mimarları Burcu Ercan ile beraber çalışarak burayı yeniden şekillendirmiş. Gayrettepe’deki Istanbloom’da yer alan ofis, Youth’un mağazalarıyla uyumlu bir şekilde bizi karşılıyor. Siyah ve sarı renkler “merhaba” dedikten sonra güneş ışıklarıyla dolu bir açık ofise giriyoruz.

Yeni ofis, yeni yapı

Yeni ofisle beraber birkaç yapısal değişikliğe gidiyor Youth. 2001 yılından beri önce etkinlik, 2006 yılından beri de etkinlikle beraber araştırma ve dijital alanlarında hizmet veren ajans, daha önceki ofiste ve yapısında bu üç bölümü birbirinden ayırmayı tercih ederken, “yeni ofise yeni yapı” diyor. Bölümleri ayırmak yerine çalışanlarını takımlara ayırıyor.

Böylece her takım üç alandan da sorumlu olduğu gibi Youth’ta işe başlayan biri bu üç alanda da yetkinlik ve deneyim sahibi oluyor.

Çalıştıkları markalar da, haliyle yaptıkları işler de gençlere yönelik. Dolayısıyla ofisin de genç olmasına şaşırmıyoruz. Biz Youth’ta COO olarak görev alan Murat Dayı’dan bilgiler alırken zaman zaman tam konsantre çalışan ofis sakinlerinin bir anda zıplayıp gülmeye başlamasına şaşırmayı bırakıyoruz.

Mağazadaki çalışanlarla beraber 127, sadece ofiste ise 48 kişiden oluşan Youth’un yaş ortalaması 23-25 arasında, dolayısıyla oldukça genç bir nüfusa sahip. Enerjileriyle beraber ofise kim giderse gitsin etkilemeyi ve misafirlerini gülümsetmeyi başarıyorlar. Çalışanlardan çocuklarım diye bahseden Murat Dayı, yeni neslin çok daha farklı olduğunu anlatırken “gıpta ettiğim pek çok yönleri var” diyor.

Renkleri kendileri oluşturuyor

Daha önceki ofisleri yeterince renkliyken bir de üstüne ekibin gün geçtikçe eklediği yeni yeni şeylerle renkliliğin dozunu kaçıran Youth, bu defa renksiz kalmayı tercih ediyor çünkü ajans çalışanlarının zamanla duvarları pek de boş bırakmayacağından eminler.

Millennial mı dersiniz, Z kuşağı mı bilemiyorum ama bu kuşağın Youth içindeki hakimiyeti oldukça kuvvetli. Ofisi gezerken bize bol bol poz veren ajans çalışanları, Ocak ayında taşınmanın getirdiği birtakım eksiklerle de şakacı tavırlarıyla başediyor. Kış mevsiminde yazı yaşıyan Youth sakinleri gün boyu çıkarmadıkları güneş gözlükleriyle ‘cool’luklarından bir şey kaybetmediği gibi, ‘ne pencere kenarından ve manzaramdan vazgeçerim, ne de güneşten’ diyip şemsiye ile de oturabiliyor.

Sınav için notlar Stubridge’ten

Youth içerisinde bir de Stubridge isimli şahane bir uygulama yer alıyor. Stubridge yaratıcıları da Youth’un ruhuyla eş ruhlara sahip olunca beraber çalışmak da kaçınılmaz olmuş. Sadece üniversite öğrencilerinin üye olabildiği platformda öğrenciler derslerini ve bölümlerini seçtikten sonra ortak dersleri için not paylaşıp birbirilerine yardımcı olabiliyorlar.

Her kategoriden tek bir markaya yer veren Youth Store’larıyla, genç ve dinamik iletişimleriyle yaptıkları işi seven, bundan keyif alan insanları görüyoruz ajansta. Birazcık da duygusal olmalılar ki eski binalarından kopmak zaman almış ve hatta şimdilerde bir Youth Store açılacağını duymak bile mutlu etmiş durumda kendilerini.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.