Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir

11 yıl önce

1

Geçtiğimiz günlerde 20 gazetede “Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir” başlıklı bir ortak deklarasyon yayınlandı. Bu deklarasyonda, gazeteler özetle; haber, köşe yazısı, fotoğraf vs. bütün içeriklerinin tek sahibinin kendileri olduğunu, izin alınmaksızın yapılan her türlü alıntılamaya karşı mücadele vereceklerini açıkça ifade ettiler.

Bu ilan, pek doğal olarak bir kısım internet medyası tarafından “gazetelerin internet medyasına savaş ilanı” olarak algılandı. Konu özellikle internet sitelerinde yayınlanan haberlerde ve sosyal platformlarda tartışıldı.

Dijital medya alanındaki düzenlemelerin eksikliği ve özellikle yurtdışından yayın yapan internet sitelerinin yarattığı hukuki başıboşluk bu konunun yaklaşık 2 yıl önce gazetelerin öncelikli gündemleri arasına girmesiyle sonuçlandı.

Yeri geldiğinde bir restorana ait yemek menüsünü bile ‘eser’ olarak kabul edip Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruyan hukuk düzeninin, ciddi bir emek ve sermaye ile yüzlerce kişinin ortak çalışmasıyla üretilen ‘gazete’yi korumadaki eksikliği, bu alanda medya gruplarının hukukçularının mevcut kanunları güncelleştirmeye yönelik hukuki çalışmalar yapmasıyla sonuçlandı. İşte deklarasyon, benim de içinde yer aldığım bu hukuki çalışmanın bir parçası olarak yayınlandı.

Bir kısım internet siteleri, bu deklarasyonun hukuken hiçbir anlamı olmadığını söyledikleri gibi, şaşkınlıkla karşıladığım “gazetelerin ortak deklarasyon yayınlamak suretiyle rekabeti ihlal ettikleri” şeklinde görüşlere de sütunlarında yer verdiler. Gazetelerin genele yönelik olarak yayınladıkları bir deklarasyon ile “haklarının ihlal edilmemesini” istemelerinin rekabeti ne şekilde ihlal edeceğini bir hukukçu olarak anlamam olanaklı olmadı ne yazık.

Evet, hiç kimse internet medyasına karşı değil ancak internet medyasının salt alıntı haberlerle, yani başkasının emek ve sermayesiyle oluşturulmasına karşı. İnternet medyası kendi imkanları, kendi muhabirleri, kendi haberleri ve kendi içeriğiyle var olmalı.

Bundan sonraki süreçte gazetelerin tüm mücadelesi bunun için olacak.

Av. Emel Göçmen Bozoğlu
Ciner Medya Grubu
Hukuk Müşaviri
emel@campaigntr.com

[arrowlist]

  • Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım sayısında yayınlanmıştır.

[/arrowlist]