artwork

“Fikrin coğrafyası olmaz”

1 sene önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Kayseri’den Adlive Reklam Ajansı oldu. Kayseri’de faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajans başkanları Hasan Köse ve Erdal Kaya’dan dinledik.

“Farklı düşünür” sloganıyla yola çıkan 360 derece hizmet veren reklam ajansı, profesyonel ekibiyle markaların ihtiyacı olan boşlukları dolduran stratejiler geliştiriyor, kısa ve uzun vadeli hedeflerle dönüşüm rotası oluşturuyor.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Hasan Köse, Erdal Kaya: İç Anadolu’da bir ajans iseniz eğer, firmalar tıpkı yaratıcı endüstrinin tanımında yer aldığı gibi sizi direkt olarak şirketin büyümesini sağlayacak bir unsur olarak görürler. Bu nedenle sizi satışlarını artırıcı bir çözüm ortağı olarak konumlandırırlar. Biz de kendimizi firmaların ekonomik büyümelerini ve onların hedeflerini yakalamalarını sağlayan bir çözüm ortağı olarak görüyoruz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Hasan Köse, Erdal Kaya: 360 derece reklam ajansı olarak müşterilerimizin reklam alanındaki tüm isteklerini karşılayacak çözümler üretiyoruz. Bu bağlamda kendi bünyemizde prodüksiyon ekibimiz, içerik editörlerimiz, grafik tasarımcılarımız ve yazılımcılarımız yer almaktadır. Sosyal medya planlama, internet reklamları, outdoor ve tv medya planlamaları yapıyoruz.

Burak Becan: Ajansınız Kayseri’de yer alıyor. Kayseri’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?   

Hasan Köse, Erdal Kaya: Biz fikrin coğrafyasının olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla bir ajans yaratıcı endüstrinin bir parçasıysa eğer, dezavantajımızın sadece firmaların ajanstan beklentisi yönünde olduğunu düşünüyoruz. Büyük şehirlerde çalışan bireylerin buradakilere kıyasla daha üst düzey iş çıkaracak donanıma sahip olduklarını düşünmüyoruz. Bu nedenle, biz fikrin coğrafyasının olmadığını savunuyoruz. Soruyu daha sade cevaplamamız gerekirse eğer; rekabet ortamının büyük şehirlerdeki kadar olmaması bizim için önemli bir avantaj. Aynı zamanda Anadoluda 360 derece tam hizmet reklam ajansının az sayıda olması bizim için yine avantajlı bir durum. Dezavantajımız ise bizim yaptığımız işi anlayan kişi ve kurumların sayısının sınırlı olması. Bu noktada işe ilk olarak süreci anlatma aşamasıyla başlıyoruz. Büyük şehirlerdeki ajanslara kıyasla bu süreçler bizim ciddi dezavantajlarımız olarak ele alınabilir.   

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? 

Hasan Köse, Erdal Kaya: Uluslararası firma sayının daha az olması, düşünce tarzının ulusalda kalmasına sebep oluyor. Çıkar ilişkilerine de daha ulusal gözüyle bakılıyor. Böylece müşterileriniz dünya ile rekabet etmeniz noktasında, siz rekabet etmek isteseniz de bunun içine girmek istemiyorlar. Bazen yerel zihniyette hizmet alma ihtiyacı hissediyorlar. Siz bu aşamada kademe kademe sıfırdan başlayıp, Adan Zye bütün aşamaları anlatarak işe başlamak zorunda kalıyorsunuz.    

Burak Becan: Adlive Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?   

Hasan Köse, Erdal Kaya: Ekip arkadaşı bulmak anlamında evet zorlanıyoruz. Çünkü bu coğrafyada sektörümüzle alakalı sınırlı sayıda üniversite ve buna bağlı olarak bölüm yer almakta. Başka illerden Kayseriye beyin göçünün çok fazla olmadığını da kabul edersek eğer onlara uygun imkânı sağlasanız da bazen tercih sebebi olamayabiliyorsunuz. Bizden daha büyük şehirlere oranla böyle bir dezavantajımız var. Nelere dikkat ettiğimiz noktasında ise; en önemli tercih sebebimiz farklı düşünüyor olması, aradığımız özelliklerin ilk sırasına bunu ekleyebiliriz. Aynı zamanda yapmış olduğumuz işle ilgili tabii ki daha yerel çerçevenin dışına çıkabilme özelliği taşıyan ve aynı zamanda işi ulusal ve uluslararası boyutta takip edip güncelliği yakalayan arkadaşlarla çalışmaya özen gösteriyoruz.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? Bundan sonrası için hedefleriniz neler? 

Hasan Köse, Erdal Kaya: Biz bu işe başlarken yola interaktif olmayı hedefleyerek çıktık. İnsanlara interaktif ortamların, internetin ve internet reklamcılığının hayatın merkezi haline geleceğini her zaman anlatıyorduk. Bence pandemi süreci yereldeki firmaların bu sözünü ettiğimiz unsurların önemli olduğunu anlamaları adına iyi bir fırsat oldu. Daha dijitalleşmeleri gerektiğini ve bunların hayati bir öneme sahip olduğunu fark ettiler. Ajans olarak bu süreci kendi adımıza nasıl geçirdiğimiz noktasında ise; bu sürece adapte olmaya ve daha dijital olmaya çalıştık. Bundan sonraki hedeflerimiz özellikle dijitalleşen tarafımızın daha çok prodüksiyon odaklı işler çıkarması yönünde. Ajansımızı gelenekselleşen ve klişe haline gelen işlerin dışında tutarak bu sürece ayak uydurmaya çalışacağız diye düşünüyoruz.  

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.