‘EVET’

Perakende sektörü online satışlarını desteklemek için arama motoru reklamlarına ağırlık veriyor. Çoklu kanaldan ilerleyen perakendeciler tüketiciyle bağ kurmak için hem geleneksel hem de dijital bir dizi kanalı kullanıyor, ancak online arama reklamlarının farklı noktalardaki fiziksel satış noktalarında satışa nasıl yansıdığını analiz etmek çok kolay olmayabiliyor.

Accenture’a göre tüketicilerin %88 kadarı ürünleri online araştırıp sonra mağazadan alma yoluna gidiyor. Forrester tarafından yapılan bir çalışmadaysa offline perakende satışlarının 2017 yılında web’den %50 oranında etkileneceği ve aynı dönemde web’den etkilenen mağaza içi satışın 1,8 trilyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Gelelim “online arama reklamları, offline satışları etkiler mi?” sorusuna yanıt arayan Applied Predictive Technologies araştırmasının sonuçlarına. Söz konusu bağımsız araştırma kuruluşu Google reklamvereni de olan sektörün önde gelen 13 perakendecisiyle birlikte, 2008-2011 arasında arama motoru reklamları ve perakende sektörüne etkisi konusunda bir dizi çalışma yaptı. Ortalama binden fazla mağazası olan bu perakendeciler, gerçek yaşam koşullarında düzenlenen ve arama harcamalarının mağaza içi satışlarını nasıl etkilediğini ölçmeye yönelik 15 deneyde yer aldı. Konum tabanlı bu deneylerde perakendeciler test ettikleri pazarlarda arama harcamalarını artırırken, kontrol amaçlı pazarlarda sabit tuttular.

Sonuçlar, arama reklamlarına yapılan düşük bütçeli bir reklam yatırımın bile mağaza satışlarını ortalama %1,46 artırdığını ortaya koyuyor. Bu oranın belirginliği, söz konusu dönemde ABD perakende pazarındaki yıllık büyümenin %1,55 olduğu düşünüldüğünde daha çok öne çıkıyor. Online arama reklam harcamalarının geri dönüş oranı ise meta-analize göre 2-14 kat arasında. Örneğin altı haftalık dönemde 466.000 dolar harcama yapan bir perakendecinin mağaza satışları 5,6 milyon dolar artmış.

Tüm bu sonuçlar cevabı muğlak gibi duran “online arama reklamları, offline satışları etkiler mi?” sorusunun aslında net bir cevabı olduğunu bizlere gösteriyor: Evet…

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

Twitter: @bulenthicsonmez

 

Bu yazı Campaign Türkiye Mart 2014 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.