artwork

Etkinliksiz günü olmayan şirket: Getir

3 sene önce

0

Etiler’deki ofislerinde birinci yılını dolduran ve ‘Köy Meydanı’nı çalışma hayatlarının odağına koyan Getir, bu ayın konuğu oldu.

2018 Temmuz ayında tadilat yapmak üzere bu ofisin önce üçüncü katına yerleşmişler, ofisi tuğlasına kadar tamamen baştan yapmışlar. Eylül – ekim ayı gibi ise dördüncü katı bitirmişler ve tamamen buraya geçmeleri kasım ayını bulmuş. Bugün itibarıyla ise birinci katı da tuttuklarını belirttiler.

Ofisin en sevilen ve onları diğer ofislerden ayrıştıran bölümü; ‘köy meydanı’ adını verdikleri çalışanların toplandığı, sunumların yapılabildiği, bayilere eğitim verilen, film seyredilen, partiler düzenlenebilen 130 kişilik kapasitesiyle geniş bir alan.

Açık ofisi benimsiyorlar; kimsenin ayrı bir odası yok, çalışma alanları herkese açık ama tabii ki ekipler birlikte oturuyor. Herkes yerini sürekli olarak değiştirebiliyor. Kurucu ortaklar, bu köy meydanına bakan, cam ile ayrılan bir toplantı odasında geçirebiliyorlar günlerini; bunun da hedefi işin hızlı akmasını sağlamak. Bunu dışında irili ufaklı telefon ile görüşme kulübeleri ve 13-14 adet toplantı odaları var. İhtiyaç gereği sadece satın alma departmanının kendine ait bir bölümü var. Ofiste haftanın beş günü aktiviteler oluyor; pazartesileri sinema aktivitesi, salı ve perşembe günleri antrenör eşliğinde koşular yapılıyor, çarşamba günü beslenme uzmanı, cuma ise yoga eğitmeni geliyor ve ‘Happy Friday’ler oluyor. Sosyal aktiviteler dışında çalışanlar için düşünülmüş bir diğer kolaylık ise metro ve metrobüs duraklarına ring servisler; saat 18:30, 19:00 ve 19:30’da… 

Ayrıca İngilizce dersleri ve sigarayı bırakma eğitimleri var. Son bir senede bu eğitime katılanların % 40’ının sigarayı bıraktığını da ifade ediyor Getir Kurucu Ortağı Serkan Borançılı. 45 günde bir masaj hizmeti oluyor; ‘Köy Meydanı’na masaj koltuğu yerleştiriliyor ve profesyonel masörler gelip çalışanlara masaj yapıyor.

Ofis stratejik bir noktada, Bebek’e ve Akmerkez’e yakın, hem nefes almak hem de ulaşım kolaylığı çalışanlar için önem taşıyor.

Bunun dışındaki daha kapsamlı etkinliklerden de bahsettiler; senede iki kere parti veriyorlar. Bunlardan biri, her aralık ayında verdikleri yılı bitirme partisi, diğeri ise 9 Temmuz’daki doğum günlerini kutladıkları parti. Mesai saatlerinin olmadığını belirten Borançılı, çalışanlarının sorumluluklarının bilincinde olduğunu, herkesin işini yetiştirebileceği saatlerde çalıştığını söylüyor.

Ofis tasarımında basit, sade, rahat ve konforlu olmasına dikkat edilmiş, daha samimi olması hedeflenmiş. Tasarımı, Urban Jobs firmasından Murat Dede yapmış, uygulamayı ise Oğuz Bayazıt mimarlık yapmış. 

Ofiste 240 kişiden oluşan çalışanların yaş ortalaması 26. Çağrı merkezi hariç tüm departmanlar burada; pazarlama, kurumsal iletişim, operasyon, yazılım, data, satın alma, muhasebe ve finans, hukuk… Yabancı uyruklu çalışanlar da var; Pakistan, Ukrayna ve Azerbaycan’dan. Sahada çalışanlar da hesaba katıldığında 2500 kişilik bir ekibe sahipler.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı.