artwork

Esnafın kapısı hep açık kalsın [kampanya öyküsü]

10 sene önce

0

Şekerbank‘ın “Esnaf Açık” kampanyası son günlerin en çok konuşulan kampanyalarından biri (Reklam filmini haberin sonunda izleyebilirsiniz). Concept reklam ajansı tarafından yaratılan bu kampanyanın ortaya çıkışını ve yapım öyküsünü, ajansın yaratıcı ekibine sorduk. Onlar da bizi kırmadı. İşte kampanyanın kısa öyküsü:

El ele verelim, esnafın kapısı hep açık kalsın

“Mahalle kültürü bu ülkenin en büyük değerlerinden birisi. Bu kültürün de en büyük parçası aslına bakarsanız mahallemizin esnafı. Her birinin anılarımızda da günlük hayatımızda da yeri bir başka.

Ancak, Türkiye büyürken her gün yurtdışıyla yarışacak yeni AVM’ler; hipermarketler açılırken, dünyada eşine kolay kolay rastlayamayacağınız bu bağ, kaybolmaya yüz tutuyor.

T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayelerinde TESK’in (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kondeferasyonu) destekleriyle Şekerbank mahalleyi mahalle yapan bu değerleri korumak için kolları sıvadı. Her ayın 15’ini Esnaf Günü ilan etmekle atılan ilk adımın ardından daha birçok aktivite, esnafa özel destek ve kredi paketleri hazırlandı.

Bu hareketin iletişim ayağı ise esnafımızın içtenliğini, çalışkanlığı vurgulayan bir teaser kampanyasıyla başladı. 8 gün boyunca dünyanın farklı sokaklarında, mahallelerinde alışık olduğumuz o sıcaklığı canlılığı aradık.

Yönetmen Eralp Vardar ve ekibiyle günler süren bu yolculuktan sonra Türkiye çekimleri başlayınca, mahallemizin ve esnafımızın değerini bir defa daha anladık. Büyükada’da 2 gün süren ve oyuncuların büyük çoğunluğunu Büyükada esnafı ve halkının oluşturduğu çekimlerde kamera hep onların birbiriyle olan o ilişkisini kaydetti. Böyle sıcak bir filme Ahmet Gülhan sesiyle, Jingle House eski dizi müziklerini hatırlatan cingılıyla büyük katkıda bulundular. Günler süren bu yoğun tempoda yönetmeninden müşteri temsilcisine hepimiz el ele verdik. Yeter ki mahalle esnafımızın kapısı hep kalsın.”

Şekerbank 2013 Esnaf Açık Kampanyası

Reklamveren: Şekerbank

Reklamveren Temsilcisi: Şekerbank Kurumsal İletişim

Reklam Ajansı: Concept

Kreatif Direktör: Kerem Özkut

Yaratıcı Grup: Sedat Dündar, Umut Dizdar, Fulya Gülel, Fatih Yılmaz

Stratejik Planlama Direktörü: İsmail Seval

Stratejik Planlamacı: Necdet Emir Demirtaş

Ajans Prodüktörü: Levent Köstepen

Marka Grup Direktörü: Arda Görgün

Marka Direktörü: Merve Eryelkovan

Marka Yöneticisi: Canan Karayılan, Dicle Aysülük

Medya Planlama: Universal McCann

Yönetmen: Eralp Vardar

Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken

Müzik: Jingle House

Prodüksiyon Şirketi: Böcek Yapım