artwork

En çok hangi ürünleri stokladık?

3 sene önce

22

GroupM Türkiye tüketici segmentlerinin koronavirüs salgınına karşı stok yaptığı ürün kategorilerini inceliyor.

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini incelediğimizde, her segmentin evinde stoklamak için önceliklendirdiği ürün kategorilerinin kendi içerisinde farklılaştığı gözlemleniyor.

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %99 arttırdı. Salgına karşı evinde %52 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %71 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar oldu. Sonrasında ise %59 ile ev temizlik ürünü ve malzemeleri%56 ile çay%50 ile çamaşır/bulaşık deterjanı ve %49 ile kağıt ürünleri stokladı.
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %98 arttırdı. Salgına karşı evinde %58 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %73 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar oldu. Sonrasında ise %56 ile ev temizlik ürünü ve malzemeleri%55 ile çay%52 ile sıvı/katı yağ ve %44 ile çamaşır/bulaşık deterjanı stokladı.
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %94 arttırdı. Salgına karşı evinde %68 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %69 ile çay oldu. Sonrasında ise %61 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar, %56 ile süt%51 ile kahvaltılık ürünler ve %47 ile kağıt ürünleri stokladı.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %98 arttırdı. Salgına karşı evinde %45 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %52 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar oldu. Sonrasında ise %47 ile çay%40 ile çamaşır/bulaşık deterjanı%34 ile süt ve %30 ile ekmek stokladı.  
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %96 arttırdı. Salgına karşı evinde %59 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %81 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar oldu. Sonrasında ise %67 ile çay%67 ile ev temizlik ürünü ve malzemeleri%34 ile kağıt ürünler ve %62 ile kahvaltılık ürünler stokladı.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %100 arttırdı. Salgına karşı evinde %52 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %65 ile sıvı/katı yağ oldu. Sonrasında ise %64 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar, %58 ile çay%67 ile su, ve yine %49 ile buzlukta saklanabilecek hazır ürünler stokladı.
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti salgın haberini aldıktan sonra evde geçirdiği zamanı %100 arttırdı. Salgına karşı evinde %48 oranında ürün stoklaması yaptı. Stokladığı ürünler öncelikli olarak %89 ile makarna, bakliyat, un, tuz, şeker gibi temel ihtiyaçlar oldu. Sonrasında ise %65 ile ev temizlik ürünü ve malzemeleri%56 ile kağıt ürünleri%51 ile çamaşır/bulaşık deterjanı ve %50 ile sıvı/katı yağ stokladı.