artwork

Elit Çikolata reklamlarının arkasındaki adam [kampanya öyküsü]

11 sene önce

0

Son dönemin en eğlenceli kampanyalarından biri Elit Çikolata’nın ‘reklamda acemi çikolatada usta’ olduğunu vurguladığı kampanyası. Concept Reklam Ajansı, nihayet bu serinin arkasındaki adamı açıkladı. Ajansın yaratıcı ekibinden, ‘Camping’ dergisi olarak bizden de sıcaklığını ve nezaketini esirgemeyen bu ustanın hikayesini anlatan videonun ortaya çıkışını ve yapım sürecini anlatmalarını istedik. İşte kampanyanın ve bu ustanın kısa öyküsü:

“Elit Çikolata dünyada belki de başka hiç örneği bir olmayan müşteri. 1924 yılında kurulmuşlar. Bugüne kadar daha çok B2B olarak hizmet etmişler. Başta Beyoğlu Çikolatası olmak üzere birçok lezzetin arkasında aslında onlar var. Ama 87 yıl boyunca bir tane bile reklamları yok. Tüketiciyle buluşmaya karar verdiklerinde ise yıl 2012.

Reklam yapmaya karar verdiğimizde de samimi olalım dedik. ‘Reklamda acemi, çikolatada usta’ olduğumuzu saklamadık. Sloganının hakkını olabildiğince vermeye çalıştık. Çevremizden ‘Ya kim yapar bu kadar acemiliği!’ diye oldukça yorum aldıktan sonra biz de kendimize ‘Hakikatten kim yapar?’ diye sorduk ve sonunda usta fikri doğdu.

Hemen bir usta arayışına girdik. Yönetmenimiz Doğan Tanyer (Dodo) sağolsun öyle bir usta buldu ki deneme çekimini izlerken oturuşumuzu düzeltip, önümüzü ilikledik. Hızlıca hazırlanıp bir günde çekimi gerçekleştirdik. Arkadaşlarımızın alınlarındaki boncuk terden de anlaşılacağı gibi gülmemek için insanüstü bir gayret gösterildi. Ustamızla ‘Nasıl gidiyor Campaign’ ilanı da dahil olmak üzere hep gerçek işler üzerinden gittik. Tabii ustamız o kendisine has üslubunu kattı.

Aslında Case Study olarak hazrıladığımız filmimizin bu kadar beğenilmesi hepimizi çok mutlu etti.

Bu kadar sürede böyle bir iş çıkardıkları için yönetmeniniz Dodo’ya, yapım şirketi Neverland’e ve gecenin geç saatlerine kadar dinlemeden bizimle çalışan ustamıza ne kadar teşekkür etsek az.”

Künye:

Reklamveren: Elit Çikolata

Reklam Ajansı: Concept

Kreatif Direktör: Can Pehlivanlı, Kerem Ozkut

Yaratıcı Ekip: Sedat Dündar, Umut Dizdar

Marka Direktörü: Arda Görgün

Marka Yöneticisi: Merve Eryelkovan

Marka Temsilcisi: Fabienne Filippucci

Stratejik Planlama: İsmail Seval

Ajans Prodüktörü: Levent Kostepen

Prodüksiyon Şirketi: Neverland Film Yapım

Yönetmen: Doğan Tanyer