artwork

Düşünüp sorgulamaya başladığı an orada olun

4 sene önce

0

Günümüzün tüketici ve müşterileri olarak, artık her zamankinden daha fazla seçeneğe sahibiz. Örneğin seyahat etmeyi planlayan kişiler için acentelerin sunduğu seçenekler ve broşürler çok da uzak olmayan bir geçmişe kadar tek bilgi kaynağı iken bugün aynı tercihlerin yapılmasında online aramalar, kullanıcı deneyimleri, öneriler, yazılan yorumlar ve verilen puanlar en öncelikli araçlar konumuna gelmiş durumda.

McKinsey tarafından yapılan bir araştırma, karar süreçlerinde dijitalin sağladığı avantajların kullanıcılar tarafından da fazlasıyla benimsendiğini ortaya koyan dikkat çekici ipuçları içeriyor. Araştırmaya göre; 2017 yılında konaklama ile ilgili araştırma süreçlerinin %23’ü arama motorunda başlarken bu oran 2018 yılında %31’e yükselmiş.

Bununla birlikte daha fazla seçeneğe sahip olmak, doğal olarak karar süreçlerini de uzatıyor ve zorlaştırıyor. Bu nedenle son tüketiciye seslenen pek çok sektör için kalabalık seçenekler arasında diğerlerinden ayrışıp fark edilmenin yolu; dijital araçları kullanarak tüketicinin karşısına doğru yer, mecra ve zamanda, ilgili içerikle ve doğru hedefleme ile çıkmaktan geçiyor. Daha hassas, ilgili ve doğru hedeflemeli video içeriklerin itici güç işlevi üstlendiği dijital pazarlama kampanyaları da başarıya giden yolda büyük önem taşıyor.

Kuşkusuz, aktif katılımı teşvik edecek şekilde hazırlanan bir kampanya mesajı ve doğru tonda içerikler kadar, reklamın tıklanmasından sonraki sürecin en kolay ve hızlı aksiyon almalarını sağlayacak sezgisel bir akışla tasarlanması, geri dönüş oranlarını yükseltecek en kritik etkenler arasında.

Özetle başarılı sonuçlar için dijitalin sağladığı araçların gücünden yararlanarak hedef kitle içerisindeki doğru kişiye, ihtiyaç duyduğu bilgiyi doğru zamanda ve ihtiyaçlarına en uygun seçenekleri öne çıkararak sunmak, geçerliliğini dört mevsim koruyan öncelikli yaklaşım olmaya devam ediyor.

Bülent Hiçsönmez

Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.