artwork

Dünyayı Biz Kurtaracağız!

5 ay önce

0

İklim aktivisti lise son sınıf öğrencisi Melisa Akkuş, 131. Sayımızda Gen Z köşemizin konuğu oldu.       

Dünyayı siz mi kurtaracaksınız?” sorusuna Tabii ki, biz kurtaracağız” cevabını veriyorum.

Değişim bugünden başlıyor, değişim kendimizden, değişim bizden başlıyor. Değişim için hep başkalarının değişmesini ya da başkalarının bir şeyleri düzeltmesini bekliyoruz. Oysa, kendimizdeki değişim potansiyelinin farkına varmamız ve onu harekete geçirmemiz gerekiyor.

Şu anda dünyayı kurtarmak için yoğun bir mücadele sürdürüyoruz. İklim krizi sebebiyle geleceğimiz belirsiz ama biz bu belirsizliği ortadan kaldırmak için büyük bir sorumluluk taşıyoruz ve çok çaba sarf ediyoruz.

İklim ve çevre ile ilgili etkinlikler, eylemler, projeler, kampanyalar ve daha birçok çalışma düzenliyoruz. Hayal ediyoruz, fikirler üretiyoruz.

Çocuklar ve gençler olarak bu kötü gidişatı durdurma konusunda çok kararlı ve istekliyiz.

Çünkü, bir gelecek istiyoruz.

Çünkü, herkes için eşitlik ve adalet talep ediyoruz. Çünkü, sorumluluk taşıyoruz.

Her güne dünden daha kötü bir haber ile uyanmamalıyız. Bunun için hepimiz mücadele etmeliyiz. Tek şansımız bu.

O zaman dünyayı kurtarmaya var mısınız? Dünyayı kurtarmaya nereden başlayabilirsiniz?

  • Öncelikle konfor alanımızdan çıkmamız gerekiyor. Bir şeyleri değiştirmeye kendimizden, çevremizden başlamak oldukça büyük önem taşıyor.
  • Hayal etmekten, fikirler üretmekten vazgeçmeyin. Hayallerimiz bizim hep yanımızda. Bizim de hayallerimizin ve fikirlerimizin yanında olmamız gerekli. Hayallerimiz ve fikirlerimiz gerçekten bu dünyayı olumlu bir şekilde değiştirebilecek güce sahip.
  • Kendimize güvenmeliyiz. Ön yargıların ve kalıp yargıların bizi engellemesine izin vermemeliyiz.
  • Her yolu denemeye cesaret etmeliyiz. Dünyayı kurtarma süreci oldukça uzun bir süreç. Bu nedenle çözüm için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekiyor.
  • Gönüllü olmak. Mücadele süreçlerinde birlikte hareket etmek, bir arada olmak oldukça değerli. Çevremizde bulunan kuruluşlara veya inisiyatiflere gönüllü olabiliriz eğer yoksa kendimiz başlatabiliriz, çevremizi bir araya getirebiliriz. Benim önerim İklim Öncüleri’ne katılmanız.

Yapabileceğimiz çok şey var. Önemli olan başlamaya karar vermiş olmak ve bir adım atmak. Margared Mead’ın bir sözünü paylaşmak istiyorum.

Kendini dünyayı kurtarmaya adamış küçük bir grup insanın gücünü asla hafife almayın. Aslında bugüne dek dünyayı değiştiren şey bu olmuştur.”

Özellikle çocuklar ve gençler olarak eşitsizliklere ve adaletsizliklere karşı çok çalışıyoruz, elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Birlikte mücadele ettiğimiz zaman çok güçlüyüz ve kesinlikle dünyayı değiştirebileceğimizi düşünüyorum.

Evet, tabii ki biz kurtaracağız! 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlandı.