Doğrudan Pazarlama Ödülleri

DPİD olarak yılda bir kez Doğrudan Pazarlama Ödülleri düzenliyoruz. Doğrudan Pazarlama Ödülleri, Doğrudan Pazarlama sektörünün gelişimine katkıda bulunmak, başarılı işler yapan ajansları ve müşterileri motive etmeyi ve özgün başarıları belgelemeyi hedefliyor.

Yarışmanın temel amacı; ticari etkinliği yüksek olan, ölçülebilir ve sonuç getiren doğrudan pazarlama projelerini seçmek. Bunu yaparken doğrudan pazarlama projelerinin stratejisi, yaratıcılığı, uygulanabilir oluşu ve sonuçları yarışmada değerlendiriyoruz.

Değerlendiriyoruz derken elbette bunu olabilecek en şeffaf ve adil biçimde yapmaya çalışırken geniş bir değerlendirme süreci ve güçlü bir jüri ile yapıyoruz. Şimdiye kadar birkaç defa bu ve benzer yarışmalarda jürilik yapmakla beraber bu sefer jüri başkanı olunca bu sürece daha yakından şahit oldum.

Ana jüri, DPİD üyesi ajanslardan, ilgili sektör dernekleri, medya kuruluşlarından, akademisyenlerden ve sektörün aktif marka temsilcilerinden oluşuyor. Bununla birlikte sektörümüzde çalışan gençlerin enerjilerini de değerlendirmek amacıyla 30 yaş altı dernek üyesi ajans çalışanlarından oluşturduğumuz ve bu yıl sevgili Fatih Türe’nin başkanlık ettiği genç jürimiz var.

Yarışan işlerin sunum dosyaları ve görsellerde katılımcı ajansın logosu ve adı yer almadan yapılan başvurular seçimi yapan jüri ve online değerlendirecek sektör temsilcilerinin karşısına anonim olarak çıkıyor. Bu süreç sonunda kısa listeye kalan işler genç jüri ve ana jüride değerlendiriliyor. Yani uzun lafın kısası, ince eleyip sık dokuyoruz.

Yarışma doğrudan pazarlama alanında proje üretmiş ve uygulamış tüm doğrudan pazarlama ajansları, interaktif ajanslar, etkinlik ajansları, halkla ilişkiler ajansları, kurumsal sosyal sorumluluk ajansları, reklam ve medya ajansları, sosyal medya ajanslarına açık.

Evet 2018 zor geçti ama çok da güzel işler yapıldı bunlardan ilham almak güzel işler yapıldığını görmek ve geleceğe umutla bakmak için gelecek işleri dört gözle bekliyorum.

Yaşar Şeki

DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.