Dijitalde başarının anahtarı ölçümleme

Dijital dönüşüm markaların iş yaklaşımları, modelleri ve ölçümleme yöntemleri açısından kendilerini sürekli geliştirmeleri gerekliliğini de beraberinde getirdi. “Dijital öncesi” dönemde, bir markanın eriştiği kişi sayısını dağıttığı broşür adedi veya ilan verdiği yayının tirajıyla ölçümlemesi makul olarak kabul edilebilirken, bugün buna bel bağlamak hiç gerçekçi bir seçenek değil.

Doğru ve ihtiyaçları karşılayabilen bir ölçümleme yaklaşımının olmazsa olmazları nelerdir? Bu sorunun yanıtı güvenilirlik olmalı. Zira yeni teknolojiler ve beraberinde getirdiği dönüşümler ne kadar kaçınılmaz olursa olsun, ölçümlemenin şeffaf ve dijital pazarlamada yer alan tüm paydaşlar tarafından doğrulanabilir olması geçerliliğini koruyacak en temel gereklilik konumunda. Öne çıkan bir diğer özellikse ölçümlemenin bugünkü karşılığı makine öğrenimi olan en yeni gelişmeleri de devreye sokarak, geleneksel raporlamanın ötesine geçmesi ve işletme açısından önemli olabilecek çıkarımlarda bulunmaya imkan sağlaması, yani akıllı olması.

Reklamverenlerin söz konusu analizlerin ortaya koyduğu bilgilere dayanarak gerçek hayatta fark yaratacak kararlar almasında etkili yani yol gösterici olmak da doğru ölçümlemeden beklenen önemli özellikler arasında yer alıyor. Platform, kanal ve cihaz çeşitliliğinin her geçen gün daha da arttığı dijital dünyada, pazarlamacıların tüm bu ortamlarda ölçümleme yapabilmesi, önümüzdeki dönemin önemli trendleri arasında olacak. Yakın bir gelecekte pazarlama yatırımlarının satış ve karlılığa etkisini daha rahat ölçmeye imkan tanıyacak çözümlerin geliştirilmesi de kimse için sürpriz olmayacak. Ortaya çıkan verinin giderek büyüyen boyutu düşünüldüğünde, yapay zeka ve makine öğrenimi temelli çözümlerin de şimdiden büyük ölçüde yardımcı olmaya başladığını görüyoruz.

Ölçümleme alanındaki gelişmeleri yakın şekilde takip edip uygulamak, kaynakları etkin şekilde kullanarak verimlilik ve büyüme açısından dikkate değer avantajlar elde etmek isteyen tüm pazarlama profesyonellerinin reçetesinde yer alması gereken bir formül.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 77. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.