artwork

Dijital dönüşümün etkileri hızlandı

9 sene önce

0

2014 yılı, dijital dönüşümün hayatımızdaki etkilerinin daha fazla hissedildiği ve gelecek dönemin neler getireceğine ilişkin ipuçlarını görmeye başladığımız bir dönem oldu.

Genişbant altyapısı, bulut bilişim hizmetleri ve mobil cihaz alanında önceki yıllarda ivme kazanmaya başlayan gelişmelerle, bunlara bağlı olarak kullanıcıların sunulan ürün ve hizmetlerden elde ettiği faydanın artmasına paralel olarak öne çıkan eğilim ve kullanıcı alışkanlıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendini daha fazla hissettirdi.

Türkiye’de 2008 yılında sadece 6 milyon olan genişbant internet abonelerinin sayısı bu süre içinde 6 kat, son bir yıl içinde ise %28,2 artışla 2014 yılı üçüncü çeyrek sonunda 40 milyona ulaştı. Kullanıcıların bilgiye ve eğlenceye birden fazla ekran üzerinden ulaşma eğilimi 2014 yılında daha yaygınlaşırken içerik tüketiminde mobil cihazların payı önemli derecede arttı. Öyle ki, mobil telefon penetrasyonu (9 yaşa kadar olan nüfus hariç tutulduğunda) %112’ye çıktı. Akıllı telefonların mobil cihazlar içindeki payı ise daha da arttı.

Tüm bunlara bağlı olarak 2014 yılı hem kurumların iş yapma biçimlerini hem de artık taleplerini son derece dolaysız şekilde dillendirebilen hedef kitlelere ulaşma yöntemlerini tarihin başka hiçbir döneminde olmadığı kadar çeşitlendiği bir dönemden geçtiğimizi kanıtladı. Özellikle online video platformlarının sunduğu imkanlarla bu yeni dönemde hem yaratıcı ekipler, hem de markalar “ne kadar yaratıcı olursanız mesajınızı kitlelerle buluşturmanız o kadar mümkün hale gelir” şeklinde özetlenebilecek yaklaşımın geçerliliğini yakından gözlemleme fırsatı buldu. Yine, sosyal platformlarda kendi tutkularını tüketicininkilerle buluşturabilen bir hikayeyi oluşturarak izleyiciye en iyi şekilde aktaran, “story-telling” temelli işler ortaya koyan markaların daha başarılı olacağına da 2014 yılında defalarca tanık olduk.

Kısaca değindiğimiz bu başlıklar kuşkusuz 2015’te de önemini korumayı sürdürecek. Sırada ne gibi sürprizler olduğunu ise hep birlikte göreceğiz…

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü
@bulenthicsonmez 

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır.