artwork

Dijital dönüşümde “Mobile First” dönemi

5 sene önce

0

Merhabalar, Campaign köşemize hoş geldiniz. Mobil Pazarlama Derneği Türkiye olarak bu sene bizim de Campaign’de köşemiz ve sizlerle paylaşmak için heyecan duyduğumuz haberlerimiz olacak.

MMA Mobil Teknoloji alanına liderlik eden ve kar amacı olmayan bir sektör girişimidir.

4 kıtada, 50’den fazla noktada çalışanı olan 15 yıllık bir dernektir. MMA Türkiye ise 2009’dan beri Türkiye’de 80’e yakın üyesi ile faaliyet gösteren bir yapıdır. Yönetim Kurulu çalışmaları ve komiteleri ile MMA’de markalar, teknoloji sağlayıcıları, ajanslar ve network sağlayıcıları aktif olarak çalışmaktadır. Önümüzdeki ay yenilecek Yönetim Kurulu ve komiteleri hakkında detaylı bilgilendirmeyi bir sonraki sayıda buradan sizlerle paylaşmayı planlıyoruz.

Ekonomik ve sosyal olarak belirsizliklerle başlayacağımız 2019 yılı için net konulardan biri, her sene büyüyen mobil pazarın 2019 yılında da büyümeye devam edeceği… We are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan dijital rakamlarda 2018 yılında Türkiye nüfusunun %67’si; yani 54.3 milyon internet kullanıcısının %62’si mobil cihaz ve %3’ü tablet olarak %65’lik mobil internet kullandıkları belirlendi. Yetişkinlerde cep telefonu kullanımı %98 ve internette geçirilen sürenin 7 saat olduğu paylaşılmıştı. Önümüzdeki aylarda çıkacak 2019 raporunda, Avrupa’nın en genç nüfuslarından birine sahip olan Türkiye’nin mobil kullanım rakamlarında artış öngörüyoruz.

Teknoloji ve dijitalleşme çağında şirketlerin her an değişen ve gelişen ekosisteme uyum sağlayabilmeleri için dijital dönüşüm planlarını mobil öncelikli yapmalarını öneriyoruz. Sadece önermekle kalmayıp bu alanda dünyada öncü Oxford Üniversitesi, Emory Üniversitesi ve NYU Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan beyin takımının hazırladığı “Mobil First” Mobil Öncelikli Dijital Dönüşüm haritasını da bu sene yapacağımız tüm etkinlik, araştırma ve eğitimlerde kullanacağız. Detaylar için www.mmaturkey.org’u takip etmenizi öneriyoruz.

Elvin Altun

Project Management & Business Development- EMEA

Mobile Marketing Association

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.