Dijital çağda modern topluluklar

Dijital platformlar, özellikle de mobilde, hayatımızın her alanına gittikçe daha da fazla nüfuz ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle insanlar arasındaki sınırlar da kalkıyor. Dünya genelindeki insanların %61’inin kendisini “küresel vatandaş” olarak tanımladığı bu çağda, önemli konular etrafında dijital topluluklar kurmak da daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştı.

Herkes için farklı anlamlar taşıyan topluluk kavramı, en önemli zamanlarından birini yaşıyor. Mobilin hayatımıza girmesiyle birlikte, dünyanın farklı yerlerinde aynı misyona sahip topluluklar arasındaki coğrafi sınırlar kalktı. Facebook IQ’nun yaptığı bir araştırmaya göre; Amerika’daki insanların %58’i, mobilin kendileriyle ortak ilgi alanlarına sahip küresel topluluklarla bağlantı kurmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Yine aynı araştırmaya göre; dünya genelindeki insanların %72’si “offline” toplulukların “online”da da var olabileceğini düşünüyor. İnsanların çevrimiçi platformlar üzerinden topluluk kurmanın yeni yollarını keşfetmeye başlamasıyla markalardan beklentiler de değişti. Toplulukların ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını ön plana koyan ileri görüşlü markalar, artık insanların hayatlarında daha anlamlı bir yere sahip olmayı hedefliyor. Dünya genelindeki insanların %74’ü de markalardan aktif olarak topluluklara katkı yapmalarını bekliyor. İnsanların değer verdikleri topluluklarla bağlantı kurmak sadece ön plana çıkmanın değil, aynı zamanda hayatımıza anlam katan bu topluluklara karşılık vermenin de en güçlü yollarından biri… Nitekim Facebook’un Türkiye’de kurduğu ve yakında resmi olarak kapılarını açacağımız yeni topluluk merkezi bu anlamda önemli bir misyon üstlenecek. Facebook topluluklarının en güçlü ve kalabalık olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de, bu toplulukları bir araya getirerek onlara platformumuzu büyütmek ve daha çok insana ulaşmak için nasıl daha iyi kullanabileceklerini göstereceğiz.

Kaynaklar: https://www.facebook.com/ business/news/insights/ community-sparks-creativity# https://www.facebook.com/iq/ insights-to- go?tags[0]=community- creativity&tags[1]=united- states

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.