Değişimi yakalamak

Sosyal, dijital medyanın hayatımızdaki yerinin artması, akıllı mobil cihazlarının giderek yaygınlaşmasıyla (önümüzdeki 10 sene içerisinde toplam 80 milyar cihazın internete bağlı olacağı söyleniyor) kurum iletişim stratejisi artık sadece kurum sözcüsü metni yazmak,  bültenler hazırlamaktan çok farklı bir noktada.

Bugün, tüm çalışanlarınızın ve patronlarınızın da giderek mobil olduğu bir ortamda, çok farklı kaynaklardan 7/24 gelen bilgi akışının kontrolü, hedef kitleye hızlı ve doğru cevap verebilme, farklı kaynaklara kaynağa uygun görsel ve bilgi paylaşımı yapabilme gibi yeni iş yapma teknikleri geliştirmeniz gerekli.

Sadece yeni iş yapma teknikleri geliştirmeniz hızlı değişen sosyal / dijital iletişim dünyasına ayak uydurmanıza maalesef yeterli değil. İlettiğiniz tüm mesajların tutarlı ve sürekli olması da bir o kadar hayati önem taşımakta. Burada göz önüne alınması gereken iki önemli konu ön plana çıkıyor:

Birincisi, kurumlarda mesaj artık tek bir kaynaktan yayılmıyor. Yani farklı hedef kitlesi olan departmanlar kendi mesajlarını iletmek için farklı iletişim kanallarını kullanıyorlar. Örneğin hedef kitlesi yatırımcılar olan yatırım ilişkileri departmanı düzenli toplantılarla hedef kitlesi ile biraraya gelerek kurumun finansal durumunu anlatıyor.

Bir diğeri ise kurumun aslında özünü oluşturan çalışanlar. Kurum adına sizin dışarda ve içerde yaratmak istediğiniz algıdan bağımsız, çalışanlarınız bugün onlarca olan farklı iletişim kanalını kullanarak kendi kafalarındaki kurum algısına dair bir iletişim yapıyorlar. Dolayısıyla, iletişimi yönetirken tek taraflı değil, tüm yönlerini ve olasılıkları düşünerek ilerliyor olmanız gerekiyor.

Bütün bunlar aslında iletişim adına gelecek için tek bir noktayı gösteriyor: Milyonlarca farklı kaynaktan sürekli içeri ve dışarı akan bilgiyi, doğru yönetebilmek.

 Ebru Kantoğlu
KİD Üyesi

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Ekim 2015 sayısında yayımlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.