Dan Watts, Tim Snape ve Emma de la Fosse yorumluyor

113. sayımızda Dan Watts, Tim Snape ve Emma de la Fosse’nin Campaign UK’de yayımlanan kampanya yorumlarına yer verdik.


Pablo London Yönetici Yaratıcı Yönetmenleri Dan Watts ve Tim Snape

Geçmişte biri size kaç kez “Garip bir yıl oldu” dedi? Garip bir yıl olduğunu hatırlatan insanlar, neredeyse yılın kendisinden daha yorucu oldu. Pablo’da şu anda sektöre daha fazla genç zihinleri çekmenin en iyi yollarını arıyoruz. Reklam sektöründe yıl bizim için gerçekten garip olsa da, düşünen gençler için daha da garip oldu.

Zoom’da kasvetli şiirler, beraberliğe dair son satırlar, peynirden hüzünlü müziğe manifestolar… Bariz nedenlerden dolayı bu konuda kimsenin suçu yok ama şimdi TikTok ile rekabet ediyoruz ve sıkıcılıktan fazlasını yapmalıyız.

Peki şimdi neredeyiz? Bu benzeri görülmemiş zamanların bastırılmış yaratıcı enerjisini alıyor muyuz? Bizi güldüren, harekete geçiren, sadeliğin gücünü gösteren, eğlendiren ve düşündüren heyecan verici işlerle bize katılmaları için genç beyinlere ilham veriyor muyuz? Hadi görelim…

Birincisi ve en önemlisi, mizahın neresindeyiz? KFC, Lynx, Warburtons ve BT’nin reklamları, ekranlarımız aracılığıyla bizi eskilerde kalan eğlencenin anılarına bağlıyor.

Vay canına. Bizim işimizde İNSANLARI GÜLDÜREBİLMEK GEREKTİĞİNİ hatırlatan 4 harika iş.

Elbette komedinin yeri ve zamanı vardır. Peki ya insanları harekete geçmek için teşvik etmeye ne dersiniz? Bunun için harika iki iş var.

Hey Girls tam olarak bunu yapmanızı sağlayacak, görsel açıdan etkileyici ve modern hissi veren bir film aracılığıyla, dönem yoksulluğu söz konusu olduğunda herkesin ‘kırmızı görmesini’ istiyor. Göz kamaştırıcı bir şekilde gerçekleştirilen önemli bir konu.

Durex başka bir tabunun (vajinal kuruluk) sözcülüğünü reklam arasında muhtemelen anne babanızla aranızda biraz tuhaflık yaratacak bir işle, yani tam olması gerektiği gibi üstleniyor. Tamam ama şimdi basitlikte neredeyiz?

Karmaşıklaşan dünyada tekrar ‘basit’e mi dönüyoruz?

Sizi Guinness’in #LooksLikeGuinness kampanyasına yönlendirelim. Bu kampanya güncel bir fikrin basit ve hoş bir şekilde aktarımının mükemmel bir örneği. ‘Basit’ kolay değildir fakat bu reklam tam olarak öyleymiş gibi görünmesini sağlıyor.

Peki ya saf, sürükleyici, güzel bir şekilde yazılmış eğlence? TV reklamı gibi görünen ama öyle hissettirmeyen ve sizi üç saniye içinde ileri sarma butonuna bastırmayan şey mi? Eğer sizin için de öyleyse ITV ‘Drama vs Reality’ bu işi hakkıyla yapmış.

Tabuları da üstlenebilecek mizahi, basit ve eğlenceli işlerde son derece iyi gidiyoruz, peki ya düşünceyi ve farklı bir davranışı kışkırtan daha sessiz iş ne olacak? Bu güzel sorunun cevabı; The Guardian “Humanity – a work in progress” kampanyası.

Yaratıcı pastanın üzerindeki krema olarak; Three ve Samaritans’ın insanları daha iyi dinleyici olmaya teşvik eden bu küçük mücevheri #BetterPhoneFriend var. Samaritans için herhangi bir iş şu anda memnuniyetle karşılanıyor ancak bunu bu kadar ilgi çekici bir şekilde yapmak, yaratıcı düşüncenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Peki 2021 yazına girerken yaratıcı olarak neredeyiz? Görünüşe bakılırsa oldukça heyecan verici bir yerdeyiz. Garipten harikaya giden hızlı bir yörüngedeyiz. Şimdi ihtiyacımız olan tek şey bize katılacak daha fazla genç beyin.

Digitas/ Chief Creative Officer, Emma de la Fosse

Bugün daha çok yazmak üzerine yazıyorum. Bu konu genellikle metin yazarları, uzun reklam metninin sonu hakkında hepimizin aşina olduğu sızlanma anlarına başladıklarında ortaya çıkıyor ancak yazmak yalnızca metin yazarlığı değildir: Senaryolar, dış sesler (VO), şarkı sözleri ve sloganlardır. İşte bu yüzden bu haftanın çalışmasına bu pencereden bakmayı seçtim. Biraz düşündükten sonra fark ettim ki, bazı reklamların benimle diğerlerinden daha derin bir düzeyde bağlantı kurmasının en önemli nedeni iyi yazılmış olmasıydı.

Three’nin “#BetterPhoneFriend”ini ele alın. Three, sadece birkaç iyi düşünülmüş cümle ile söyleyeceklerini yakından dinlememi sağlayan güzel bir çalışma yarattı. Muhtemelen hepimiz oldukça iyi dinleyiciler olduğumuzu düşünüyoruz ama Three’nin Samaritans yardımıyla tanımladığı dinleme suçlarından en az birinde suç ortağı olduğunuzu fark ettiğinizde sizi suçluluk duygusu hissetmemeye davet ediyorum.

KFC, Lynx ve Guinness, karantina sırasında hepimizin büyük fedakarlıklar yaptığımızı hatırlatıyor; yabancılarla öpüşmekten, Guinness içmekten ve parmaklarımızı yalamaktan vazgeçtik. KFC’nin “Finger lickin’ good” kampanyasında çekim görüntüleri ve UGC’nin montajı çok fazla görsel ilgi odağı oluyor ancak KFC kişiliğinin, diğer markaların sloganlarını denemek gibi dahice fikirlerde kendini gösteren yaramaz yönünü özledim. Yine yazmakla ilgili… Beklemeyi bilen biri varsa, o da Guinness. “Sörfçü” ve “Dans Eden Adam” beklemeyi bir sanat formuna dönüştürdü. Bu nedenle zorunlu karantinanın yarattığı gerçek bekleme, kesinlikle şimdiye kadarki en iyi Guinness işini üretmeliydi, değil mi? Hayır. Buna yardımcı olan şey, tüm zamanların en iyi sözlerine sahip Elvis parçası.

Lynx, her spreyde bir kızı çekeceğine söz verdiğinden beri zaman çok değişti. Marka şimdi herkesi büyükannelerden Anthony Joshua’nın köpeğine çekeceğinize dair bir söz vererek çok daha kapsayıcı hale geliyor. “Yeni Lynx etkisi”, modern pazarlamada büyüleyici bir vaka çalışması. Senaryo, zorlayıcı bir hikayeden ziyade marka elçileri etrafında inşa edilmiş. Rapçi Chunkz, YouTube Fenomeni Calfreezy ve Grime Sanatçısı Aitch, 60 saniyelik eğlenceli, canlı ve renkli bir reklam sunuyor ancak eski Lynx’in sıkı ve esprili yazımı geri planda kalmış.

Guardian yıllardır var ve gazete, insanlığın ve gazetenin yolculuğuna atıfta bulunarak yeni kampanyası “A work in progress”de yüksek bir pozisyon alıyor. Posterlerdeki sloganı ve manşetleri sevdim.

Hem Hey Girls hem de BT öfkemi üzerine çekmek için yarışıyor. Her iki film de “birinci dünya” sorunlarıyla ilgili – ama bunlardan biri olmamalı-.

Dönemsel yoksulluk sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, bu ülkede de oluyor. Bununla ilgili daha fazla şey öğrenmek isterdim ama senaryo ortalıkta dolanıyor, gerçekten öfke uyandıran konuyu keşfetmek yerine beni daha fazla kızdırmak için her türlü çocukça davranış örneğini arıyor.

Sırada ekmek, seks ve televizyon var; kutsal üçlü. Durex’in akıllıca bir stratejisi var. Yeni kayganlaştırıcı prezervatif mesajı, tamamen yeni bir kitleyi – kadınları – hedef alıyor, böylece cinsel olarak aktif nüfusun diğer %50’sini kabul ediyor. Dış ses uygun şekilde, güzel ve rahat hissettiriyor. Fırıncı Jonathan Warburton açıkça çok fazla hamur yapıyor (üzgünüm). George Clooney, Warburtons’un dilimlenmiş beyaz tost ekmeği satışında Hollywood efsaneleri Sly Stallone ve Robert De Niro’ya katıldı. George Clooney’nin reklamdaki tek cümlesi güzel yazılmış ve ustaca aktarılmış.

Müşteriniz olarak ITV’ye sahip olmak, reklamlarınızı istediğiniz kadar uzatabileceğiniz anlamına gelir ancak yeni kampanyası bu avantajı boşa harcamıyor. İki oyuncunun yer aldığı bu muhteşem film, drama ve gerçekliği bir araya getiriyor. Sonuç; son derece komik ve izlerken büyülüyor.

Benden bu kadar. Bunu tekrar okuduğumda, kaç kelimenin altının kırmızıyla çizilmiş olduğuna şaşırdım. İyi yazmayı seviyorum ama büyü yapmak gibi bir meziyetim yok.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.