artwork

“Daima en iyisini yapmak ve en iyisi olmak”

2 yıl önce

0

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Ankara’dan 91 Ajans oldu. Ankara’da faaliyet gösteren dijital medya ve yazılım ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın başkanı Serkan Akpınar’dan dinledik.

91 Ajans, markalara dijital çözümler üreten butik bir dijital medya ve yazılım ajansı. Hizmet vermeye başladığı günden beri faaliyet gösterdikleri alanlarda yapılabileceklerinin en iyisini yapmayı ve bunu daha da ileri taşımayı hedefliyorlar. Bu doğrultuda birlikte çalıştıkları markaları fikir aşamasından, fikirlerin hayata geçirildiği ana kadar özenle takip ediyorlar.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz? 

Serkan Akpınar: Ajansımız markalara dijital çözümler üreten, hizmet vereceğimiz müşterilerimizin iş modellerini ve hedef kitlelerini iyi anlayarak hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan butik bir dijital medya ve yazılım ajansı. Firmalarımızın hedef kitlelelerinin hangi online platformlarda ne kadar vakit geçirdiğini araştırarak ve hangilerinde daha fazla etkileşime girdiğini tespit ederek ilerliyoruz. Disiplin ve plana bağlı ilerlemenin yanında aynı zamanda eğlenerek de çalıştığımız için hem bizim, hem de müşterilerimizin içine sinen sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu durumun da bizi bulunduğumuz endüstride yukarı ivmelendirdiğini düşünüyoruz. Butik ajans vurgusu yapmamızın bize kazandırdığı avantajları da en yüksek seviyede kullanıyoruz firmalarımızı seçerek çalışıyoruz, inanmadığımız hiçbir firmanın işini almıyor bize katkısı olmayacak hiçbir işe girmiyoruz. Çalıştığımız tüm firmalarında bizi referansla bulması aslında bu cümlemizi onaylıyor diyebiliriz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz? 

Serkan Akpınar: Grafik Tasarım, web & mobil yazılım, prodüksiyon ve dijital medya alanında hizmet veriyoruz.  Açık hava reklam kampanyalarından tutun, milyonlarca ziyaretçinin kullandığı seçim sonuçları websitesi yazılımlarına kadar birçok alanda varız. Bilinen hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında hizmetler sunmaktayız. YouTube videoları, AVM stand etkinlikleri, mobil uygulama yapımı, dijital/basılı dergi tasarımı, sosyal medya yönetimi gibi çeşitli alanlarda da daima aktifiz. Ajans olarak müşterilerimizin iş ve pazarlama iletişimi ihtiyaçları için anahtar teslim projeler gerçekleştiriyoruz. 

Burak Becan: Ajansınız Ankara’da yer alıyor. Ankara’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler? 

Serkan Akpınar: Bulunduğumuz sektöre baktığımızda İstanbul bu açıdan oldukça fazla seçenek ve alternatif barındırıyor içinde. Günümüzde dijitalleşmeyle paralel olarak ajans sayısı her iki ilde de artma gösterse de, İstanbul’da sayı bakımından fazlaca ajans bulunuyor. Ankara’da bulunmamızın avantajlarından biri de bu, müşteriler kafalarında oluşturdukları şemaya uygun bir ajansa kolayca ulaşabiliyor, çünkü aşırı bir seçenek yok. Dolayısıyla nitelik açısından farklar kolayca anlaşılabiliyor ve genelde bizi bulanlar müşterilerimiz oluyor. Dezavantajı ise ulaşabildiğimiz müşteri kitlesinin İstanbul’a oranla daha az olması, orada daha çeşitli ve daha geniş bir kitleye ulaşmanız mümkün.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?   

Serkan Akpınar: Tabii ki. Ekibimiz genç ve dinamik. Çalışma ortamının bu güzel atmosferi zaten işlerimize de yansıyor. Ekip olarak sürekli kreatif işler yapmaya ve kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Öğrenmeye istekli yapımız bizi diğer ajanslarla rekabet konusunda bir adım öne taşıyor. Sadece bir alan değil birçok alanda hizmet verdiğimiz ve uzmanlaştığımız içinde sektörün dinamiklerine hakim olduğumuzu düşünüyoruz. Biz bir çok ajansı kendimize rakip olarak değil iş paylaşım modeli uyguladığımız partner ajans olarak görüyor ve bazı işlerimizi outsource ederek partner ajanslarımızında gelişime katkıda bulunuyoruz. Şu an Londra bulunan bir ajansın Türkiye partneri olmak görüşmelerimiz son aşamaya geldi buda bizi hem globalde bir adım yukarı taşıyacak hemde insan kaynağımızı bu perspektifte artıracak bir adım.

Burak Becan: 91 olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Serkan Akpınar: Zorlandığımız söylenemez. Evet, belli kriterlere ve yeterliliğe sahip arkadaşlarla çalışmak önceliğimiz fakat zaten insanlar da artık kendilerini tek bir yönde değil her yönde geliştirmeye başladığı için kriterlerimize uygun arkadaşlarımızı bulabiliyoruz. Yeni iş arkadaşlarımızda aradığımız kriterlerden biri öncelikle kendilerine güvenlerinin olması. Öğrenmeye açık bir yapılarının olması ve kreatif çözümler yaratabilmeleri de aradığımız özelliklerden. Ekibimizle aile gibiyiz, müşterilerimizle de bir süre sonra aile gibi oluyoruz, bu sıcaklığı sağlayabilecek iletişim niteliklerine de sahip olmaları gerekiyor. Bu sorunun cevabını bir istisna ile bitirmek istiyorum covid-19 etkilerinden dolayı özellikle yazılımcılarımızın homeoffice düzenini yerleştirmeleri ve özellikle yurtdışına yönelik global çalışmalarından dolayı Türkiye pazarında ciddi anlamda bir yazılımcı boşluğu oluşmaya başladığını söyleyebilirim.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? 

Serkan Akpınar: Açık konuşmak gerekirse, bizim işimiz dijital alanları da kapsadığı için iş açısından olumsuz yönde bir etki yaratmadı. Aksine, bu süreçte dışarıdaki hayat adeta durma noktasına gelip daha çok dijitale yönelme olduğundan ötürü çalışmalarımız pozitif etkilendi, hatta bazı zamanlar iş yükünde çok ciddi artış bile gösterdi. Bir süredir tüm insanlık açısından zor bir dönemden geçmekteyiz. Bu süreç bize teknolojinin ve daha da önemlisi dijitalleşmenin iyi ve hayati yanlarını gösterdi. Biz bu süreçte işimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Şimdi görevlerimize her zamankinden daha sıkı sarılıyoruz ve işimize daha yüksek bir ivme kazandırmaya çalışıyoruz.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler? 

Serkan Akpınar: 91 Ajans olarak faaliyet göstermeye başladığımız ilk andan beri daima en iyisini yapmak ve en iyisi olmak adına çaba gösteriyoruz. İşimizi ciddiye alıyoruz, severek yapıyoruz ve birbirimize çok güveniyoruz. Çalıştığımız insanlara sunabildiğimizin en iyisini sunuyoruz. Bundan sonrası için de aynı iş ilkelerimizi ve çalışma disiplinimizi devam ettirmek istiyoruz, tabii daima üzerine koyarak ilerlemek en büyük hedefimiz. Ekibimizle beraber sektördeki hedefimizi Türkiye pazarında söz sahibi olmak ve global çapta iz bırakan işler yapmak.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.