Çok güzel hareketler bunlar!

2018’i yarıladığımız şu günlerde RVD olarak bizi çok heyecanlandıran güzel gelişmeler oluyor.

Kasım ayında Reklamcılar Derneği ve IAB Türkiye ile oluşturduğumuz GÜR (Dijitalde Güvenli Reklam Platformu) artık sektör olarak çok faydasını göreceğimiz somut adımlar atmaya başladı. Dijitalde küresel bir sorun olan sahteciliğin önüne geçmeyi amaçlayan bu önemli platformun TAG (Trustworthy Accountability Group) ile gerçekleştireceği ortak çalışmalar sayesinde yakın gelecekte, dijital dünyada mevcut sorunlar için endişe seviyesi hızla düşecek!

Mayıs ayında Japonya’da düzenlenen WFA (Dünya Reklamverenler Federasyonu) yıllık toplantısının ardından yayınlanan Global Medya Bildirgesi de ajansların, teknoloji firmalarının, yayıncıların ve platformların daha güvenli, daha şeffaf ve daha tüketici dostu bir ortam yaratılması için reklamverenler ile birlikte çalışmaları gerektiğini söylüyor. Aynı toplantıda yayınlanan bir diğer önemli doküman da RVD’nin de üzerinde yoğun olarak çalıştığı bir konu olan, reklamlarda kadın ve erkeğin daha eşitlikçi ve güçlenmiş karakterler olarak yansıtılmasına yönelik hazırlanan rehberdi. Bir taraftan bu rehberi Türkiye’ye uyarlama çalışmalarımız sürerken, diğer taraftan Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yürütme Kurulumuz bünyesinde ve Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık Bölümü iş birliğiyle, 10 senelik sürede Effie Ödülü kazanmış tüm televizyon reklam filmlerini incelediğimiz bir araştırma gerçekleştiriyor, reklamlarda geçmişten günümüze yansıtılmış cinsiyet rollerini analiz ediyoruz.

Araştırma sonunda 10 yıllık trendi görmeyi, aynı zamanda reklamlardaki toplumsal cinsiyet eşitliği karnemizi ortaya çıkarmayı, böylece bundan sonra oluşacak ilerlemeyi daha net ortaya koymayı amaçlıyoruz. Bu kadar uzun süreye yayılmış bir örneklem ile çalışılması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun reklam etkinliğini ölçen Effie Ödülleri çerçevesinde değerlendirilmesi, araştırmaya “Türkiye’de bir ilk olma” özelliği kazandırıyor. Sonuçları 2018 Kristal Elma Festivali’nde paylaşmayı hedefliyoruz. Karneyi aldıktan sonra da iş, başarılar için sevinmeye, kırık notlar için daha çok çaba sarf etmeye kalıyor.

Biz RVD olarak, üyelerimiz ve paydaşlarımız ile birlikte daha sıkı çalışmaya hazırız!

 

Ayşen Akalın
RVD Yönetim Kurulu
Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.